Strona główna Bez kategorii Puchar Gordona Bennetta nad Polską!

Puchar Gordona Bennetta nad Polską!

2

Kierunek wiatrów sprawił, że wszystkie załogi, startujące w najsłynniejszych zawodach świata balonów, będą lecieć w kierunku Polski. Dzisiaj w niebo wzbije się 17 czasz, w tym dwie z Polski. Po raz drugi po Puchar Gordona Bennetta leci świdniczanin Krzysztof Zapart.

balon

W czwartek dokonano prezentacji załóg i uroczystego powitania. Z prawej Krzysztof Zapart.

– Niewykluczone, że polecimy nad naszymi rodzinnymi stronami – informuje Swidnica24.pl pilot Zapart, który dzisiaj ok. 22.45 wystartuje wraz z Bazylim Dawidziukiem jako drugi. Wiatry poprowadzą baloniarzy aż do północnej Polski. W długiej historii zawodów taki kierunek już się zdarzał. W latach 80-tych balony lądowały pod Świebodzicami.

– Balonowe zawody Gordona Bennetta organizowane są po raz pięćdziesiąty dziewiąty, a Polacy wezmą w nich udział już po raz dwudziesty szósty. Polscy baloniarze wielokrotnie zapisali się złotymi zgłoskami w historii światowego baloniarstwa. Jeszcze przed II wojną światową puchar Gordona Bennetta powędrował do Polski czterokrotnie, w tym raz na własność (trzecie zwycięstwo z rzędu w 1935r.). Po wojnie wygraliśmy już tylko raz – w 1983r  – przypomina Krzysztof Zapart i zapowiada, że załoga w 2015 roku będzie się starała jak najgodniej nawiązać do złotych lat polskiego baloniarstwa. W ubiegłym roku świdnicka załoga była piąta.

W tegorocznych zawodach startuje 17 załóg z Austrii, Szwajcarii, Niemiec, Belgii, Francji, USA i Polski. Nasz kraj reprezentują tym razem dwa balony. W drugiej załodze znalazł się partner Krzysztofa Zaparta z ubiegłego roku Mateusz Rękas. Start już dzisiaj w miejscowości Pau w departamencie Pyrénées-Atlantiques we francuskiej Akwitanii. Zmagania potrwają do 4 września.

Poprzedni artykułKukiz`15 ma kandydatów do sejmu
Następny artykułEgzotyczny początek sesji