Strona główna Bez kategorii Po raz drugi w słynnym Pucharze Gordona Bennetta

Po raz drugi w słynnym Pucharze Gordona Bennetta

3

Przed rokiem balon gazowy ze świdnickim pilotem na pokładzie leciał 51 godzin, pokonał 1136,82km i zajął piąte miejsce w najsłynniejszych na świecie zmaganiach o Puchar Gordona Bennetta. Krzysztof Zapart znów będzie w zawodach reprezentował Polskę. Oficjalne otwarcie zawodów już w czwartek, 27 sierpnia, start w piątek.

balon

W ubiegłym roku założyciel świdnickiego Klubu Balonowego przebojem wdarł się do hermetycznego świata baloniarzy, podbijając z Mateuszem Rękasem najpierw niebo nad Europą, a później USA (II miejsce na Mistrzostwach Balonów Gazowych Ameryki Północnej). W tym roku Krzysztof Zapart poleci balonem SP-BMZ  z Bazylim Dawidziukiem w Team Poland One, w ramach  Kadry Narodowej. Start zaplanowano na 27 sierpnia w miejscowości Pau w departamencie Pyrénées-Atlantiques we francuskiej Akwitanii. Zmagania potrwają do 4 września.

– Balonowe zawody Gordona Bennetta organizowane są po raz pięćdziesiąty dziewiąty, a Polacy wezmą w nich udział już po raz dwudziesty szósty. Polscy baloniarze wielokrotnie zapisali się złotymi zgłoskami w historii światowego baloniarstwa. Jeszcze przed II wojną światową puchar Gordona Bennetta powędrował do Polski czterokrotnie, w tym raz na własność (trzecie zwycięstwo z rzędu w 1935r.). Po wojnie wygraliśmy już tylko raz – w 1983r  – przypomina Krzysztof Zapart i zapowiada, że załoga w 2015 roku będzie się starała jak najgodniej nawiązać do złotych lat polskiego baloniarstwa.

W tegorocznych zawodach startuje 17 załóg z Austrii, Szwajcarii, Niemiec, Belgii, Francji, USA i Polski. Nasz kraj reprezentują tym razem dwa balony. W drugiej załodze znalazł się partner Krzysztofa Zaparta z ubiegłego roku Mateusz Rękas.

/red./

Poprzedni artykułŚwidnica przyjazna rowerzystom?
Następny artykułPrecz z nudą