Strona główna Bez kategorii Egzotycznie, radośnie, kolorowo

Egzotycznie, radośnie, kolorowo [MFF Strzegom]

0

Goście z odległych zakątków globu, mistrzowskie popisy tańca i śpiewu, egzotyczna kuchnia – to specjalność największego festiwalu folklorystycznego na Dolnym Śląsku. Strzegom zaprasza już po raz 24. Międzynarodowy Festiwal Folkloru startuje 6 sierpnia, a gwiazdą będzie Bajm. Gospodarzem jak zawsze jest jest zespół folklorystyczny Kostrzanie. Sprawdź, kto wystąpi!

festiwal_folklor

Zdjęcie archiwalne

Uniwersytecki Zespół Folklorystyczny z Kairu – Egipt

Zespół powstał około 40 lat temu. Członkowie grupy to studenci oraz absolwenci uczelni. Głównym celem zespołu jest ochrona i promowanie egipskiej kultury poprzez taniec i śpiew, głównie w środowiskach, które na co dzień nie mają szansy jej doświadczyć.

W repertuarze zespołu są tańce, które się już nie wykonuje lub istnieją , ale w miejscach wyłącznie z których pochodzą. Tańce dzielą się ze względu na regiony tj. położenie geograficzne oraz okazje z jakich są wykonywane. Tańce są też często środkiem na rozwiązywanie konfliktów. Muzyka jest tak różnorodna jak same tańce. Nawiązuje do starożytnych egipskich czasów, często można dostrzec w niej wpływy innych kultur, ale też często odzwierciedla współczesne wydarzenia społeczne i polityczne. Muzyka i tańce uzupełniają się zatem, tworząc jednolitą całość.

Zespół przyjeżdża do Strzegomia w 35-osobowym składzie. Będziemy mogli podziwiać nie tylko barwne i bogate stroje, oryginalne rekwizyty, ale przede wszystkim taniec i śpiew Egipcjan dumnych ze swej bogatej historii, z zawsze ciepłej pogody i ciągle świecącego słońca.

Spiski Zespół Regionalny z Kacwina Bystry Potok

Kierownik i choreografem zespołu jest Maria Wnęk. Młodzieżowy Spiski Zespół Regionalny z Kacwina powstał końcem 2010 roku z inicjatywy miejscowej młodzieży. Obecnie grupa liczy 40 osób. Jest to młodzież w wieku 14 do 23 lat. Początkowo odnawiano choreografię dawniej istniejącego w Kacwinie Zespołu „Majowy Wierch”. Następnie grupa opracował swój repertuar. Grupa taneczna prezentuje nie tylko urozmaicone układy taneczne, ale także scenki rodzajowe takie jak: „Polywacka”, „Nomowiny”, „Prucki”, „Do kumotry z radośnikiym”. Zespół wiele koncertuje w Polsce, ale również za granicami: w Serbii, Rumunii, Słowacji.

Zespół z Egiptu: AUC Egyptian Folklore Group

Kierownikiem zespołu jest Nadia Abdelhady. Grupa wykonuje szeroki wybór tradycyjnych pieśni i tańców folklorystycznych z różnych części Egiptu, z różnych okresów historycznych.
Zespół ma już ponad 40 lat i brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach Folklorystycznych CIOFF oraz prezentował się całym świecie.

Zespół Whakaari Rotorua z Nowej Zelandii

Zespół liczy jedynie 7 osób, ale rekompensuje to niezwykłą widowiskowością na scenie, oryginalnym i barwnymi oraz egzotycznymi strojami. Repertuar nawiązuje do bogatej kultury Maorysów, wojowników walczących o przetrwanie. Obecnie na wyspie zamieszkuje ich jedynie 10%, pozostała ludność to osadnicy. Nowa Zelandia nazywana jest Białą Wyspą, ponieważ spowita jest w chmury białej pary wydobywającej się z czynnego wulkanu. To najpiękniejsze miejsce na ziemi zostało okrzyknięte cudem świata. Na magicznej wyspie kręcone były sceny do filmu „Władca pierścieni”. Nowa Zelandia to krystalicznie czysta woda wokół, malownicze fiordy, unikalne lodowce, lecznicze bagna, gejzery, uzdrowiska, setki delfinów, wypasające na zielonych pastwiskach owce i krajobrazy zapierające dech w piersiach. Właśnie z takiego miejsca przyjeżdżają nasi goście festiwalowi, przywożąc powiew bogatej historii i piękno zaklęte w zaczarowanej wyspie.

Zespół Folklorystyczny „Gaściniec” z Białorusi

Zespół został założony w roku 1998 w miejscowości Rakow, 40 km od Mińska. O Rakowie mówi się, że jest wsią z miejską, bogatą historią. Niegdyś duże miasto oraz ośrodek kulturalny, religijny i gospodarczy. Niedaleko Rakowa znajduje się najwyższe miejsce na Białorusi – Gyra. Mieszkańcy często określają się Białoruskimi Gyralami. Dumni są ze swojej bogatej historii i kultury. Pielęgnują dorobek przodków i przekazują niezwykłe dziedzictwo kolejnym pokoleniom.

Zespół z Peru: Elenco Artistico Peru Multicolor

Kierownikiem zespołu jest Jesús Arriola Ledesma. Grupa liczy 27 osób. Zespół powstał w stolicy Peru Limie w 1990 r. Celem przedsiębiorczych młodych artystów, ich doradców i dyrektorów artystycznych jest promowanie i szerzenie kultury tradycyjnej tego pięknego kraju. Tańce i muzyka zespołu przedstawiają różne regiony Peru w oryginalnym stylu.

Zespół ze Sri Lanki Sawsiri Dance Academy

Zespół gościł już w Polsce, ale po raz pierwszy będzie występował na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. Sri Lanka, zwana również „Perłą Oceanu Indyjskiego”, położona jest w Azji Południowej, na wyspie Cejlon. Tradycyjne tańce ludowe charakteryzują się ogromnym ładunkiem emocji. Niektóre z nich są poświęcone bogom i inne zaś były ceremoniami ofiarnymi, aby uspokoić złe duchy. Znane są także tańce maski diabła. Grupa jest zarejestrowana w Ministerstwie Kultury i jest rozpoznawalna w świecie przez oryginalne tańce, które wykonywali artyści wykonywali dotychczas na scenach USA, Japonii, Niemiec, Francji, Australii, Wielkiej Brytanii i Kanady.

Zespoły z Egiptu i Nowej Zelandii wystąpią także w Świdnicy. Szczegóły wkrótce.

/UM Strzegom, opr. red./

banner_mff_2015

Poprzedni artykułGrad goli w pierwszym dniu Silesian Cup [VIDEO]
Następny artykułSzukają nowego domu