Strona główna Polityka „Rzeczpospolita” wybrała najlepsze samorządy. Świdnica na miejscu…

„Rzeczpospolita” wybrała najlepsze samorządy. Świdnica na miejscu…

1

Po raz jedenasty „Rzeczpospolita” wybrała najlepsze gminy i miasta w Polsce. Świdnica znalazła się tuż za pierwszą dwudziestką gmin miejskich i wiejskich. W kategorii, w której pod uwagę brana była Świdnica zwyciężył Kołobrzeg. Ranking dotyczy roku 2014.

swidnica14.04.2012r042

Samorządy uwzględnione w rankingu zostały podzielone na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie, gminy wiejskie. Hanna Majszczyk, wiceminister finansów podczas finałowej gali podkreślała, że ranking „Rzeczpospolitej” wskazuje samorządy, które najsprawniej i najefektywniej starają się o zmianę oblicza naszego kraju. Świdnica w rankingu znalazła się na 22 miejscu pozostawiając w tyle takie miasta jak Głogów czy Bolesławiec.

Ranking został przeprowadzony w dwóch etapach. W pierwszym wybrano miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2011- 2014 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. „Rzeczpospolita” wzięła pod uwagę dane z Ministerstwa Finansów dotyczące wszystkich samorządów w Polsce mieszczących się w wybranych przez redakcję kategoriach.

Aby wybrać samorządy do drugiego etapu, redakcja oceniała między innymi: dynamikę wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2011-2014, indywidualny wskaźnik zadłużenia, który zaczął obowiązywać od 2014 r., wartość środków unijnych (w przeliczeniu na jednego mieszkańca), jakie w latach 2012- 2014 wpłynęły na rachunek budżetu gminy/ miasta, czy dynamikę wzrostu dochodów własnych w latach 2011-2014.

Wśród członków kapituły znaleźli się m.in: Jerzy Buzek były premier, Jerzy Stępień były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Anna Cieślak – Wróblewska, dziennikarka działu ekonomicznego w „Rzeczpospolitej”, Marceli Niezgoda, podsekretarz stanu w resortach związanych z rozwojem.

Źródło: Rzeczpospolita

Poprzedni artykułNagrali czwarty muzyczny krążek
Następny artykułKolejne boisko przy Gimnazjum nr 4