Strona główna Temat dnia Hospicjum z poślizgiem

Hospicjum z poślizgiem

3

Stacjonarne hospicjum przy ul. Leśnej w Świdnicy będzie gotowe w najbardziej optymistycznej wersji dopiero na wiosnę 2016 roku. Stowarzyszenie, które prowadzi inwestycję, musi zaciągnąć kredyt. – Nie poddajemy się – deklaruje prezes Dariusz Pawliński. Na rzecz hospicjum z koncertem wystąpi Stare Dobre Małżeństwo.

hospicjum 1

Istniejące w w Świdnicy ponad 20 lat Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” długo przygotowywało się do stworzenia stacjonarnego ośrodka opieki nad terminalnie chorymi na nowotwory. By pozyskać środki na budowę, wystartowało w I edycji budżetu obywatelskiego. Projekt zajął na liście ogólnomiejskiej drugie miejsce i uzyskał 900 tysięcy złotych dofinansowania. Pierwsze było hospicjum Caritas, które otrzymało 2 miliony złotych i powstało w zaadaptowanych budynkach przy ulicy Przyjaźni.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych zdecydowało się na budowę od podstaw. Grunt za 1% wartości vis a vis szpitala Latawiec przekazało miasto, prace ruszyły jesienią ubiegłego roku i w planach było zakończenie inwestycji pod koniec 2015. – Niestety, mimo najlepszych chęci i wielu starań, nie zdołaliśmy zrealizować naszych zamiarów. Inwestycja już pochłonęła 1,2 miliona złotych, 900 tysięcy to środki z budżetu obywatelskiego, 300 tysięcy złotych nasze własne. Potrzeba jeszcze ok. 2,5 miliona – wylicza prezes Dariusz Pawliński. Hospicjum liczyło na środki unijne, jednak pierwsze konkursy na ich pozyskanie zostaną ogłoszone dopiero jesienią. – Czekamy jeszcze na rozstrzygnięcie bardzo ważnej sprawy, która może całkowicie zakończyć problem finansowy. Na razie zadecydowaliśmy o zaciągnięciu kredytu – dodaje prezes. Pozyskane w ten sposób pieniądze pozwolą dokończyć budynek i zapewnić część wyposażenia. Przekazanie części niezbędnych mebli i urządzeń już zadeklarowali darczyńcy. Prezes ma nadzieję, że hospicjum będzie gotowe na wiosnę 2016 roku. – Mimo przeciwności nie poddajemy się – zapewnia. Towarzystwo przygotowuje dwa wydarzenia, podczas których będą zbierane datki na rzecz hospicjum: festyn w Marcinowicach i koncert w Świdnicy. 3 września w teatrze miejskim wystąpi Stare Dobre Małżeństwo, szczegóły wkrótce.

***

_2d_ _ 0. Ground Floor

Hospicjum będzie miało ponad 1700 m2 powierzchni. Nowoczesny budynek powstaje blisko szpitala Latawiec przy ulicy Leśnej na działce, podarowanej przez miasto. – Będzie spełniał najsurowsze wymogi, ale przede wszystkim stanie się przyjaznym miejscem dla chorych i ich rodzin. Zagwarantujemy opiekę na najwyższym poziomie i ciepłą, serdeczną atmosferę – deklaruje prezes. Stacjonarne hospicjum przy ulicy Leśnej przewidziane jest docelowo na 10 łóżek hospicyjnych i 20 opieki paliatywnej. Towarzystwo myśli również o utworzeniu opieki dziennej nad pacjentami dochodzącymi.

/asz/

Poprzedni artykułZnamy szczegółowy terminarz klasy A
Następny artykułSikorskiego będzie całkowicie zamknięta