Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Byli dla siebie przyjaciółmi

Byli dla siebie przyjaciółmi

2

Czterdziestu seniorów z szesnastu wsi, w wieku 55+ skorzystało z oferty tygodniowego wypoczynku w SSM w Lubachowie. Ubiegłoroczna, pierwsza edycja letniego wypoczynku dla seniorów cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nie inaczej było i tym razem – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy w Świdnicy.

gmina

Wypoczynek zorganizowany został w ramach projektu  „ Bądź swoim przyjacielem” w terminie od 27.06.2015 r. do dnia 04.07.2015 r. Udział w programie wzięli seniorzy z 16 sołectw z terenu gminy Świdnica, tj. z Gogołowa, Stachowic, Lubachowa, Witoszowa Dolnego, Pankowa, Bojanic, Burkatowa, Krzczonowa, Słotwiny, Zawiszowa, Krzyżowej, Wieruszowa, Pszenna, Wilkowa, Lutomi Dolnej oraz Grodziszcza.

Pierwsze dwa dni pobytu umożliwiły grupie zintegrowanie i wzajemne poznanie się. Czas upływał na wspólnych wyjazdach, m.in.  do Szczawna Zdroju oraz pieszych wycieczkach nad jezioro Bystrzyckie. Seniorzy uczestniczyli także w koncercie kameralnym „Pieśni znajomych i przyjaciół Wieniawskiego” odbywającym się w Parku Zdrojowym oraz koncercie Lory Szafran „Chopin Pod cieniami”, w ramach 50 Międzynarodowego Festiwalu im. Henryka Wieniawskiego. Kolejnego dnia spacerkiem udali się na zaporę wodną i jezioro Bystrzyckie, gdzie czekał na nich rejs statkiem– mówi Ewa Burdek, kierownik GOPS.

Każdy dzień pobytu seniorów niósł ze sobą nowe wyzwania.  Udział w spotkaniu pozwolił uczestnikom odkryć w sobie nowe umiejętności oraz te dawno już zapomniane. W trakcie drugiej edycji projektu ,,Bądź swoim przyjacielem” dla uczestników został przygotowany program zawierający ponad 90 godzin zajęć o różnorodnej tematyce. Podczas warsztatów seniorzy dali się poznać jako osoby z dużym poczuciem humoru, siły i ekspresji. Z wielką pasją i energią przełamywali własne ograniczenia. Uzupełnieniem całego programu, były długie wieczorne rozmowy dotyczące codziennych problemów osób starszych, kompleksów, umiejętności funkcjonowania w rodzinie i społeczności lokalnej, pokonywania własnych słabości, wzmacniania poczucia własnej wartości – czyli tzw. ,,pogaduchy do poduchy”. Zajęcia prowadzone były w ramach warsztatów socjoterapeutycznych. Ponadto zorganizowano zajęcia: muzyczne, sportowe (spacery, nordic walking, joga), teatralno – taneczne i plastyczne. Mimo tak napiętego i pełnego atrakcji programu, nie zabrakowało czasu na odpoczynek na świeżym powietrzu, wspólnych śpiewów oraz własnoręcznie przygotowanej kolacji dla całej grupy według własnych przepisów oraz porad. Na organizację tegorocznej edycji przeznaczyliśmy 18 tys. zł.– dodaje kierownik GOPS.

Podczas ostatniego dnia pobytu uczestnicy przygotowali przedstawienie teatralne „O Rybaku i Złotej Rybce”. Wszystkie stroje i dekoracje zostały wykonane samodzielnie, w ramach zajęć warsztatowych.

W naszej gminie od wielu lat seniorzy spotykają się podczas spotkań świąteczno-noworocznych, czy wielkanocnych. Działają także kluby seniora. Z ogromną radością obserwujemy jak z roku na roku kolejne sołectwa przyłączają się do organizacji spotkań dla osób będących w jesieni życia. Podczas licznych rozmów osoby starsze wielokrotnie podkreślają potrzebę organizacji spotkań, bycia potrzebnym. Czasem nie trzeba dalekich wyjazdów, aby seniorom zapewnić moc atrakcji. Dlatego ważne było stworzenie dla uczestników spotkania alternatywy letniego wypoczynku, podczas którego seniorzy mogli wspólnie spędzić czas, dzielić się poradami, zainteresowaniami, oderwać się od codziennych problemów i tak naprawdę poczuć się dzieckiem, bo w każdym z nas drzemie poczucie bycia dzieckiem– mówi Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.

Poprzedni artykułDo kogo powędruje Dolnośląski Gryf?
Następny artykułAnalogowo w Klubie Bolko