Strona główna Wydarzenia Wystawa z Krzyżowej w sejmie

Wystawa z Krzyżowej w sejmie

0

23 czerwca w sejmie zostanie otwarta wystawa pn. „Odwaga i Pojednanie”, upamiętniająca „Mszę Pojednania z okazji 50. rocznicy wystosowania Listu Biskupów polskich do Biskupów do niemieckich. Organizatorami ekspozycji są Muzeum Historii Polski, Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz poseł  Teresa Świło pod mecenatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

IMG_5904_1
Celem ekspozycji jest upamiętnienie istotnych dla historii obu narodów wydarzeń, kamieni milowych na drodze do pojednania Polaków i Niemców. Jednocześnie wystawa przyczyni się do promocji historii regionu świdnickiego w całej Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Na co dzień wystawę można zwiedzać w Krzyżowej na terenie Fundacji „Krzyżowa”. W uroczystym otwarciu wystawy wezmą udział zaproszeni samorządowcy z regionu Dolnego Śląska. Będzie to również okazja do spotkania z premier Ewą Kopacz.

W ubiegłym roku obchodziliśmy 25. rocznicę Mszy Pojednania – wtedy wystawę w Krzyżowej otworzyły premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel.  W uroczystych obchodach wziął udział również zmarły w tym roku Władysław Bartoszewski. Ekumeniczne nabożeństwo poprowadzili biskup Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, biskup Ryszard Bogusz, zwierzchnik diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, biskup Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego i rzymsko-katolicki arcybiskup Alfons Nossol, który celebrował słynną Mszę Pojednania.

***

„Msza Pojednania” odprawiona 12 listopada 1989 r. została uznana za symbol zwieńczający długotrwały proces pojednania, które możliwe było tylko dzięki staraniom zaangażowanych społecznie grup i osób, dążących od wielu lat do tego, aby relacje polsko-niemieckie oparte były na wzajemnym porozumieniu. Gest objęcia się szefów obu państw- pierwszego niekomunistycznego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla kanclerza wchodzących na drogę zjednoczenia Niemiec podczas przekazania znaku pokoju okazał się symbolicznym początkiem nowego rozdziału i współpracy między obydwoma państwami. Najważniejszym dokumentem wieńczącym wizytę kanclerza RFN w Polsce było „Wspólne oświadczenie” podpisane przez obu szefów rządu 14.11.1989 r. w Warszawie, odnoszące się do wydarzeń historycznych XX wieku, które stanęły na drodze do wzajemnej współpracy Polski i Niemiec. Miała ona objąć wszystkie dziedziny życia gospodarczego i społecznego obu krajów. Tamte wydarzenia symbolicznie zamknęły najtragiczniejszy rozdział w historii stosunków polsko-niemieckich.

Niezwykle ważnym etapem na drodze do pojednania polsko – niemieckiego po II wojnie światowej poprzedzającym „Mszę Pojednania” było Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich, w którym to polscy hierarchowie kościoła zwracali się do hierarchów niemieckich następującymi słowami „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie.” Niewątpliwie wydarzenie to dało podstawę do nawiązania dialogu polsko- niemieckiego w latach późniejszych. Orędzie bowiem zawierało sformułowania wzywające do pojednania narodów polskiego i niemieckiego i do wzajemnego wybaczenia sobie krzywd. Niestety władze PZPR i państwowe uznały orędzie za sprzeczne z polityką państwa w kwestii niemieckiej. W związku z czym zorganizowano kampanię propagandową przeciwko Kościołowi, m.in. zaatakowano episkopat za „samozwańczą” akcję polityczną, „demonstrację proniemiecką”, „rozgrzeszenie nieskruszonych” i zarzucono mu zdradę polskiej racji stanu. Władze zastosowały ponadto represje wobec prymasa S. Wyszyńskiego nie zezwalając mu na wyjazd do Rzymu. Nie wyrażono również zgody na przyjazd do Polski Papieża Pawła VI.

Poprzedni artykułOdkrywali piękno „królowej sportu”
Następny artykułUwolnij książkę