Strona główna Wydarzenia Żarów Świętowali jubileusz samorządności w Żarowie

Świętowali jubileusz samorządności w Żarowie

0

Przed 25 laty, 27 maja 1990 roku Polacy po raz pierwszy wybierali swoich przedstawicieli do rad miejskich i gminnych.W tym dniu również rozpoczęła się sztafeta żarowskich samorządowców. Pierwszą przewodniczącą Rady Gminy została Helena Słowik. Pierwszym burmistrzem wyłonionym przez radnych został Zbigniew Chlebowski, a pierwszym sekretarzem gminy- Lilla Gruntkowska. Była to wówczas najmłodsza ekipa zarządzająca gminą w całej Polsce.

_DSC2063_800x530

Był to także niezapomniany czas entuzjazmu, w poczuciu tworzenia całkowicie nowej rzeczywistości i historii gminy Żarów. W 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów samorządowych radni siedmiu kadencji Rady Miejskiej, burmistrzowie Żarowa i wszyscy zaangażowani w ciągu minionego 25-lecia mieszkańcy w piątek, 29 maja świętowali uroczystość podsumowującą ćwierćwiecze samorządności w Żarowie. Spotkanie rozpoczęło się od wspomnienia radnych, którzy nie ma już wśród nas: Danuty Epler, Kazimierza Mazura, Henryka Wołkowicza, Marka Nieradka i Antoniego Pytel. O tym, że minione lata to okres wielkich zmian dla gminy i jej mieszkańców mówił w trakcie uroczystości burmistrz Leszek Michalak. – Od pierwszej chwili ukonstytuowania się samorządu każdy dzień przynosił nowe potrzeby. Realizując oczekiwania mieszkańców, pod kierownictwem pierwszego burmistrza Żarowa Zbigniewa Chlebowskiego budowaliśmy nowe ujęcia wody, sieci wodociągowe, telefony na wsiach, wykonaliśmy przebudowę szpitala miejskiego, budowę grupowej oczyszczalni ścieków, przystąpiliśmy do budowy kompleksu oświatowego, gdzie mieści się dzisiejsze gimnazjum, hala sportowa i Gminne Centrum Kultury i Sportu. Niezwykle ważnym dla mieszkańców naszej gminy wydarzeniem okazało się utworzenie najpierw Miejskiej Strefy Inwestycyjnej, a następnie podstrefy specjalnej strefy ekonomicznej. Żarów był wówczas dynamicznie rozwijającą się gminą, mającą spore osiągnięcia, ale i też swoje marzenia. My, żarowianie to wszystko zawdzięczamy determinacji poprzedników, jak i pracy i oddaniu wielu zaangażowanych osób. I mówię to z głębokim przekonaniem, bo Żarów w swoim rozwoju gospodarczym już nie tylko dogania, ale obecnie wyprzedza swoich lokalnych sąsiadów – tak początki samorządu terytorialnego wspominał burmistrz Leszek Michalak.
Podczas debaty samorządowców na temat historii 25-lecia żarowskiego samorządu swoje wspomnienia przedstawiali Helena Słowik, Zbigniew Chlebowski, Tadeusz Pudlik, Lilla Gruntkowska, Leszek Michalak, Roman Konieczny i Marek Zywer. Za najważniejsze wydarzenie w perspektywie ostatnich 25 lat uczestnicy debaty zgodnie uznali powstanie żarowskiej podstrefy ekonomicznej, która zmieniła obraz gminy Żarów, budowę kompleksów sportowych żarowskiego Orlika, kortów tenisowych i boiska lekkoatletycznego, a także istnienie już od 25 lat Gazety Żarowskiej.
Podczas uroczystości nie zabrakło życzeń i podziękowań również od parlamentarzystów, poseł na Sejm RP Katarzyny Izabeli Mrzygłockiej i Roberta Jagły oraz wicestarosty powiatu świdnickiego Zygmunta Worsy.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali również specjalne odznaczenia, które na ich ręce wręczali burmistrz Leszek Michalak, zastępca burmistrza Grzegorz Osiecki, sekretarz gminy Sylwia Pawlik oraz Roman Konieczny przewodniczący Rady Miejskiej.

Magdalena Pawlik, UM Żarów/ opr. red.

Poprzedni artykułMedalowa forma lekkoatletów Olimpii
Następny artykułŚroda literacka z Jarosławem Borowcem