Strona główna Bez kategorii Świdniczanie w finale Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu

Świdniczanie w finale Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu

0

Drużyna  II Liceum Ogólnokształcącego zakwalifikowała się do finału  Akademii Nowoczesnego patriotyzmu i godnie reprezentowała Świdnicę podczas zmagań w Krakowie. Projekt realizuje Klub Jagielloński od 2009 r. Edycja Akademii 2014/2015 objęła swoim zasięgiem 13 województw.

akademia

Inicjatorzy Akademii promują patriotyzm we współczesnej odsłonie. Jak informują organizatorzy, projekt polega na prowadzeniu w szkołach ponadgimnazjalnych cyklu całodniowych innowacyjnych symulacji oraz zajęć typu case study poświęconych polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra parlamentarna wzorowana na nowoczesnych symulacjach RPG) i systemowi samorządowemu (symulacje pracy gminy, samorządowe studia przypadków, spotkanie z przedstawicielem rady gminy) oraz zakłada zrealizowanie z uczniami projektu społecznego w myśl nowoczesnego patriotyzmu.

Udział w finale jest dużym wyróżnieniem, a zmagania w Krakowie opisała Martyna Radyńska z klasy I B.

„Po miesiącach wykładów i przygotowań związanych z zadaniami zleconymi przez koordynatorów Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu przedstawiciele klasy I b – Paulina Miziołek, Martyna Radyńska, Natalia Sołtys, Karolina Ścisłowicz, Sara Ilkowska, Maja Gadzina, Aleksandra Kowalczyk, Jakub Janiak, Maciej Janiak oraz Wiktor Zabijak – wraz z opiekunem – panią Renatą Zapart-Dec mieli okazję uczestniczyć na gali finałowej w Krakowie. Wyjazd odbył się w dniach 8-9 czerwca 2015 roku. Po przybyciu na miejsce i rejestracji, uczniowie wzięli udział w grze terenowej „Lądowanie na Marsie”. Podzieleni na grupy, udali się w trzy różne miejsca na terenie Krakowa. I tak grupa pierwsza „wylądowała” na Kopcu Kościuszki wraz z zadaniami dotyczącymi sprawności fizycznej, grupa druga udała się do Parku Jordana i miała okazję sprawdzić swoje umiejętności techniczne, jak na przykład sterowanie dronem. Ostatnia z grup udała się szlakiem historii i kultury do Rynku Głównego w Krakowie. Po sześciu godzinach wyczerpujących zadań wszyscy wrócili na start – Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata”. Na miejscu czekał obiad, a następnie wykłady osób takich jak między innymi Igora Janke (twórcy Salonu24) i występy zespołów muzycznych. Po całym dniu przepełnionym niezwykłymi wrażeniami wszystkie szkoły zostały oddelegowane do hosteli w całym mieście.

Drugiego dnia odbył się faktyczny finał Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. To podczas niej każda ze szkół przedstawiała prezentację dotyczącą inicjatywy społecznej – trzeciego i ostatniego zadania zleconego w ramach projektu. Przedstawicielki naszej szkoły, Paulina Miziołek i Martyna Radyńska miały przyjemność wystąpić jako pierwsze przed zgromadzoną publicznością. Zostały one docenione przez wszystkich członków jury (w tym Urszulę Kontowską – prezes Fundacji PKO Banku Polskiego). Niestety, nie udało się zakwalifikować do ścisłego finału, lecz i tak był to ogromny sukces, ponieważ taka okazja zwiedzenia Krakowa, poznania go od innej strony i wypróbowania sił w projekcie rozpowszechnionym na całą Polskę nie zdarza się na co dzień. Wzbogacona o nowe doświadczenia, świdnicka młodzież ma zamiar dalej działać w zakresie propagowania idei Akademii, jak i obraniu za swoje motto nieformalnej dewizy projektu „od narzekania do działania”.

Poprzedni artykułAglomeracja Wałbrzyska dostała kolejne miliony
Następny artykułZapraszają na dni otwarte