Strona główna Temat dnia Leśne Duszki najlepsze w Polsce!

Leśne Duszki najlepsze w Polsce!

0

Przynajmniej na razie. 23 Gromada Zuchowa “Leśne Duszki” ze Świdnicy jest zdecydowanym liderem w ogólnopolskim Turnieju Gromad, organizowanym przez Komendę Główną Związku Harcerstwa Polskiego. Do trudnych zmagań stanęło 60 gromad. Świdnickie dzieci zdobyły w I etapie niemal komplet punktów – 559.4 na 600 możliwych.

zuchy 8

– Za nami naprawdę mnóstwo pracy, ale nie możemy usiąść na laurach tylko dlatego, że mamy nad kolejną gromadą 150 punktów przewagi – mówi harcmistrz Michał Działowski, który prowadzi “Leśne Duszki”. Gromada należy do szczególnie lubianych przez dzieci, zawsze jest tu nadkomplet zuchów (w tej chwili aż 53 dzieci!). Spotykają się w Szkole Podstawowej nr 6, gdzie mają własne miejsce, jeżdżą wspólnie na wakacje, rajdy, zimowiska. I ciężko pracują na miano najlepszej gromady w Polsce.

Turniej składa się z dwóch etapów, zimowego i wiosennego, podczas których gromady realizują zadania z sześciu kierunków programowych: Harcerstwo w ruchu, Aktywność społeczna, Ciekawość świata, Sprawności na całe życie, Braterstwo, Radosny patriotyzm. Zadań do wykonania jest mnóstwo, od malowania plakatów promujących ciekawostki swoich miast, przez udział w uroczystościach patriotycznych, śledzenie lokalnej historii, poznawanie losów swoich rodzin po zdobywanie wiedzy o Marsie! Każde zadanie musi być udokumentowane fotograficznie, doceniane są także materiały filmowe. Zuchy piszą, malują, rysują, spotykają się z wieloma ludźmi. Na ostatniej zbiórce, 2 czerwca,  w wykonaniu jednego z zadań, zatytułowanego “Spotkanie z praktykiem” pomagała Swidnica24.pl. Zuchy poznawały parce dziennikarza, a przy okazji same napisały krótkie artykuły i przygotowały ilustracje. W ten sposób stworzyły własną gazetę. Zuch Kamil z dużym talentem przeprowadził wywiad z dziennikarką. Zadanie, podobnie jak inne, będzie oceniane przez komisję w Warszawie. Zuchy bardzo chętnie podchodzą do stawianych przed nimi wyzwań, a same zadania są okazją do zdobywania wiedzy i świetnej zabawy. Wyniki turnieju najprawdopodobniej będą znane po wakacjach.

Agnieszka Szymkiewicz

O Gromadzie “Lesne Duszki” pisaliśmy także w artykule “Mega luzik-arbuzik”