Strona główna Bez kategorii Gimnazjum nr 4 stawia na rozwój

Gimnazjum nr 4 stawia na rozwój

0

Od września 2014 roku w Gimnazjum nr 4 pracuje doradca edukacyjno-zawodowy. Szkoła wzbogaciła swoją ofertę o zajęcia zawodoznawcze oraz treningi interpersonalne – coaching indywidualny i grupowy. Systemowe doradztwo wplecione zostało w plan lekcyjny wszystkich klas gimnazjum, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb klas III – dalszego wyboru ścieżki edukacyjno-zawodowej.

1(1)

Doradca zawodowy zdiagnozował wszystkich uczniów klas III pod względem ich predyspozycji i preferencji zawodowych, współpracował z wychowawcami klas, nauczycielami, podmiotami gospodarczymi z lokalnego rynku pracy, wszystkimi szkołami ponadgimnazjalnymi zapewniając w ten sposób metaplanowe spojrzenie na indywidualną ścieżkę edukacyjno-zawodową – mówi Tomasz Całka, dyrektor Gimnazjum nr 4 i dodaje. – Świadomość uczniów w zakresie wyżej wymienionych umiejętności planowania swojej przyszłości była dodatkowo wzmacniana wyjazdowymi warsztatami edukacyjnymi, podczas których nasi uczniowie przez cały dzień przechodzili intrapsychiczne treningi. Bardzo ważna okazała się współpraca z uczelniami wyższymi (Wałbrzyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości oraz Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu) w których nasi uczniowie odbywali zajęcia akademickie z tematyki ratownictwa medycznego, etyki oraz uczestniczyli w warsztatach coachingowych. Klasy I i II miały natomiast możliwość samodiagnozowania poprzez uczestnictwo w systemowych zajęciach warsztatowych w grupach klasowych i międzyklasowych a także w indywidualnych coachingowych sesjach. Wszyscy uczniowie mieli również możliwość przez cały rok szkolny korzystać z indywidualnych spotkań z doradcą zawodowym, które odbywały się codziennie przez lekcjami.

11060329_968049406546433_2950685554858789756_n

Uczniowie gimnazjum mieli również możliwość uczestniczenia w imprezach tematycznych z zakresu doradztwa m.in. w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery OTK G4 podczas, którego poza licznymi warsztatami prowadzonymi przez zaproszonych doradców z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świdnicy, Dolnośląskiego Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu mogli być uczestnikami panelu dyskusyjnego z zaproszonymi gośćmi pt. „Zmiany w obszarze rynku edukacyjnego i zawodowego na terenie Świdnicy”. Gościli u nas: Pani Katarzyna Kiek – wicedyrektor Dolnośląskiego Centrum Informacji Zawodowej, Pani Jolanta Drozdowska – dyrektor ds. Administracyjnych Firmy SONEL S.A., Pan Tadeusz Kotlarski – Dyrektor PUP w Świdnicy oraz Pan Tadeusz Niedzielski – Dyrektor DEiK w UM Świdnica. Byliśmy również na warsztatach w Centrum Doskonalenia Zawodowego w Świdnicy – poznaliśmy najnowszą technologię i możliwości lokalnego rynku pracy, uczestniczyliśmy także w Forum Zawodowym zorganizowanym przez Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy.

Doradca zawodowy dzięki nieustannemu podnoszeniu kwalifikacji zawodowych wprowadza do swoich działań szereg nowoczesnych rozwiązań m.in. gry diagnostyczno-symulacyjne, programy multimedialne diagnostyczno-ewaluacyjne standaryzowane przez KOWEZIU, a także narzędzia kształtowania aktywnych postaw edukacyjno-zawodowych standaryzowane przez Uniwersytet SWPS.

Warto podkreślić, że nasze gimnazjum jako jedyne uczestniczyło również w projekcie ogólnopolskim „Nowoczesne rozwiązania w doradztwie zawodowym – Kalejdoskop Kariery” Fundacji dla Porozumienia Europejskiego Krzyżowa oraz Firmy Heapmail Internet Solutions w którym nasz doradca Marcin Kuc oraz pani Magdalena Noceń (nauczyciel informatyki) byli asystentami ds. standaryzacji narzędzi diagnostycznych mających na celu rozpoznanie zainteresowań zawodowych uczniów. Dzięki projektowi nasi uczniowie poza prowadzonymi zajęciami doradczymi mogli uczestniczyć w dodatkowych wyjazdach warsztatowych oraz korzystać z najnowocześniejszych gier, ćwiczeń, testów z zakresu doradztwa zawodowego – zaznacza Całka.

Gimnazjum nr 4 jest placówką stawiającą na świadomy wybór swojej przyszłości naszych uczniów zgodnie z hasłem tegorocznych działań naszego doradcy zawodowego „Przyszłość jest w Twoich rękach”. Zapraszamy zatem do naszej szkoły, gdzie współpraca wszystkich podmiotów stawia na przyszłość.

Obecnie przygotowujemy się do I Świdnickiego Forum Doradców Zawodowych, które będzie miało na celu utworzenie sieci osób zajmujących się poradnictwem zawodowym, wspólne samodoskonalenie oraz wymianę dobrych praktyk i doświadczeń. Planowany termin Forum to 28 września 2015r. w Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich – mówi Całka.

Poprzedni artykułPodsumowali wyjątkowy sezon 2014/2015! [FOTO]
Następny artykułGmina Marcinowice jak plac budowy