Strona główna Bez kategorii Debiutanci nie narzekają na start

Debiutanci nie narzekają na start

0

Ponad pół roku minęło od wyłonienia zwycięzców ubiegłorocznej edycji konkursu dla młodych przedsiębiorców „Debiut Gospodarczy”. Krzysztof Małek i Paweł Małecki nie stracili entuzjazmu i przekonują, że przy ciężkiej pracy są szanse na sukces ich firm. Zapowiadana jest także kolejna edycja „Debiutu”, ale rozważana jest zmiana formuły.

drzewoznawca5

Od ośmiu lat z budżetu Świdnicy co roku przeznaczane było 60 tysięcy złotych dla młodych ludzi, którzy chcieli zadebiutować z własna działalnością gospodarczą. W 2014 roku bezkonkurencyjne okazały się dwa pomysły. Czek na 40 tysięcy zł otrzymał Paweł Gromek, którego firma  świadczy usługi z zakresu arborystyki, doradztwa zadrzewieniowego oraz wspinaczki drzewnej rekreacyjnej. Dokładnie 18.039,37 zł – zgodnie ze swoim wnioskiem – otrzymał Krzysztof Małek, który zajął się kompleksowy tuningiem optycznym pojazdów. Jego firma świadczy usługi hydrograficzne (nakładanie wzorów 3D nowatorską techniką „wodnej folii” na elementy wnętrza oraz karoserii pojazdów).

debiut 1

Obie dziedziny są niszowe, ale laureaci dają sobie radę na rynku. Firma Krzysztofa Małka działa przy ulicy Składowej w Świdnicy i ma coraz więcej klientów. – Pracy jest bardzo dużo, ale wciąż jeszcze jestem na rozruchu – przyznaje młody przedsiębiorca. – Pieniądze z „Debiutu” miały dla mnie zasadnicze znaczenie, bo zakup samej maszyny do „wodnej folii” pochłonął prawie 8 tysięcy złotych. Hydrografika była, obok muzyki, moją pasją i z nią wiążę swoja przyszłość. Przede mną jeszcze uruchomienie strony internetowej i zorganizowanie lepszej reklamy. Na brak klientów jednak absolutnie nie narzekam.

Krótki pokaz swoich umiejętności dała firma „Drzewoznawca”, której szefem jest Paweł Gromek, a która świadczy usługi z zakresu arborystyki, doradztwa zadrzewieniowego oraz wspinaczki drzewnej rekreacyjnej. Pracom na kilkudziesięcioletniej lipie, która rośnie na placu świętej Małgorzaty. Jakie zadania mają arboryści, można było zobaczyć podczas prezentacji na placu św. Małgorzaty. – Dzięki tej nagrodzie mogę realizować swoje największe marzenie, jakim jest  praca na drzewach. Po wygraniu Debiutu Gospodarczego wróciłem do Świdnicy, gdzie się wychowałem. Obecnie jestem jedyną firmą w mieście, która świadczy tego typu usługi.  A czy zarabiam? Na pewno nie dokładam do biznesu – zapewnia Paweł Gromek.

Obu debiutantów odwiedziła prezydent Beata Moskal-Słaniewska i zapewniła Swidnica24.pl, że będzie kolejna edycja konkursu „Debiut Gospodarczy”. szefowa miasta chce jednak zmian w formule, które dadzą większą gwarancje na powodzenie zwycięskich projektów. Terminy następnej edycji nie zostały ustalone.

/asz, tepe/

Poprzedni artykuł200 milionów euro dla Aglomeracji Wałbrzyskiej
Następny artykułSukces Tygrysów w Dzierżoniowie