Strona główna Bez kategorii Co dalej z rodziną z Donbasu?

Co dalej z rodziną z Donbasu?

0

Świdnica była jednym z pierwszych miast, które zaoferowały mieszkanie i pomoc rodzinie z ukraińskiego Donbasu. Przeprowadzkę planowano na maj tego roku.

Donbas 5

Mieszkali tuż przy lotnisku w Donbasie, gdzie trwały najzacieklejsze walki. – Wojna toczyła się na naszych oczach – mówił  Artiom Jakuszew, który razem z żoną Olgą, 6-letnią córką Aleksandrą i 10-letnim synem Aleksiejem został ewakuowany ze wschodniej Ukrainy. W marcu rodzina przyjechała zobaczyć Świdnicę i przygotowywane przez miasto mieszkanie.

Decyzja o ewakuacji ponad 200 Polaków ze wschodniej Ukrainy zapadła pod koniec 2014 roku. Przyjechali do Polski w styczniu tego roku. Świdnica była jednym z pierwszych miast, które zaoferowały mieszkanie i pomoc jednej z rodzin. Marcowej wizycie towarzyszyło ogromne zainteresowanie. Świdnica spodobała się państwu Jakuszew, stwierdzili, ze chcą tu zamieszkać. Oboje są wykształconymi ludźmi i zadeklarowali, ze jak najszybciej postarają się stanąć na własne nogi. Miasto przygotowało dla nich mieszkanie przy ulicy Zamenhofa. Jak zapowiadano podczas spotkania z prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewską, przeprowadzka miała nastąpić w maju. Dlaczego dotąd do niej nie doszło?

– Nic nie stanęło na przeszkodzie – twierdzi Mateusz Jadach z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Świdnicy. -Państwo Jakuszew postanowili pozostać w ośrodku do czasu zakończenia roku szkolnego po to, aby ich dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach do końca. Ich przyjazd planowany jest pod koniec czerwca bądź na początku lipca, zaraz po zakończeniu roku szkolnego w tamtejszych szkołach. W tym czasie państwo Jakuszew uczestniczyć będą w dodatkowych kursach języka polskiego. Miasto jest w stałym kontakcie z rodziną.

/asz/Poprzedni artykułCzyj to pies? [Aktualizacja]
Następny artykułUciekł policjantom sprzed prokuratury