Strona główna Bez kategorii Pałac za grosze

Pałac za grosze

1

Jest jedną z najdłużej oferowanych do sprzedaży nieruchomości w powiecie świdnickim. Pałac po Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej od października 2012 roku bez powodzenia czeka na kupca. Powiat właśnie ogłosił dwunaste rokowania, a zarząd zadecydował o obniżeniu ceny wywoławczej o ponad milion złotych. Po bonifikatach pałac wraz z dużą działką można kupić za cenę  domu jednorodzinnego.

pałac

Dotychczas nie pomagały ani piękne położenie, ani rozległy teren, ani wciąż przyzwoity stan obiektu. Do trzech przetargów i 11 rokowań nie zgłosił się ani jeden chętny. Mimo zastoju na rynku nieruchomości zarząd powiatu utrzymywał cały czas cenę wyjściową – 2,7 miliona złotych.  W ogłoszonych właśnie 12 rokowaniach ta cena została obniżona do 1,6 miliona złotych (wartość nieruchomości wg operatu szacunkowego), a faktycznie jest to zaledwie 900 tysięcy złotych, bowiem na budynek pałacowy przysługuje 50% bonifikata. Kupujący za taka cenę może zostać posiadaczem zabytkowego pałacu o powierzchni użytkowej 1183 m2 oraz boiska i placu zabaw. Łączna powierzchnia działek to1,1 hektara. Jak zapewnia rzecznik starostwa, Piotr Dębek, obiekt jest stale dozorowany i utrzymywany. – Zimą uruchamiane jest ogrzewanie, by nie doszło do zawilgocenia. Obiekt obecnie pozostaje w zarządzie Zespołu Placówek Specjalnych w Bystrzycy Górnej.

Czy obniżka ceny pozwoli wreszcie na znalezienie kupca? Powiatowi ze względu na trudną sytuację finansową potrzebny jest każdy grosz. Nabywca będzie się jednak musiał liczyć z ograniczeniami. Budynek jest zabytkiem, a cały teren zlokalizowany jest w strefie K ochrony krajobrazu kulturowego, więc wszelkie przeróbki będą wymagały zgód konserwatora.

Rokowania zaplanowano na 14 lipca, oferenci muszą wpłacić 200 tysięcy złotych wadium.

/asz/

 

 

Poprzedni artykułOdblaskowa gmina Świdnica
Następny artykułTysiące złotych na kwiaty