Strona główna Bez kategorii Czym dzisiaj jest patriotyzm?

Czym dzisiaj jest patriotyzm? [FOTO]

0

Jak co roku nabożeństwo w kościele pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych poprzedziły miejskie uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych, orkiestry dętej i świdnickich tancerzy.

3maja2015_01

Na uroczystości obecni byli parlamentarzyści, samorządowcy, świdniccy harcerze, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a krótkie przemówienie wygłosiła prezydent Świdnicy Beata Moskal Słaniewska.

Warto poświęcić kilka chwil refleksji na to czym jest dla nas Ojczyzna i czym dziś jest dla nas patriotyzm. Bo czy patriotyzm to tylko biało-czerwony szalik w rękach kibicach? Czy patriotyzm to flaga wywieszona na balkonie? Czy patriotyzm to postawa na baczność, gdy grają hymn narodowy? To też ważne. Ale chyba to nie wszystko. Bo dla mnie patriotyzm to taka debata polityczna, która szanuje przeciwników, i w której posługujemy się argumentami. Patriotyzm to umiejętność odpowiedzi na pytanie, nie co da mi Ojczyzna, co da mi moje miasto? Ale co ja mogę dać Ojczyźnie, co ja mogę dać mojemu miastu? To nasza obywatelska aktywność, która zaczyna się tuż za progiem naszego domu, i która objawia się dbałością o przestrzeń, szacunkiem dla sąsiadów, a także w szacunku dla naszych władz, wybranych w demokratycznych wyborach. Patriotyzm to umiejętność korzystania z tego, co daje nam dzisiejsza konstytucja, czyli czynne prawo wyborcze. Odmowa tego prawa nie może być później usprawiedliwieniem dla narzekania, że jest źle, że mogłoby być lepiej. To my wszyscy idąc do urny mamy wpływ na to w jakim kraju, mieście będziemy żyć – przed rozpoczęciem mszy świętej, w 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, mówiła Beata Moskal Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Na koniec uroczystości świdniczanie mogli zobaczyć wiązankę tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”.  Po uroczystościach przed kościołem wszyscy udali się na mszę świętą.

***

Konstytucja 3 Maja została uchwalona 3 maja 1791 roku i była ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., nowoczesną, spisaną konstytucją. Została zaprojektowana po to, by zlikwidować obecne od dawna wady systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Była ostatnią próbą zreformowania kraju i ocalenia go przed rozbiorami. Przetrwała tylko 14 miesięcy, a Polska straciła wolność na 123 lata. Niemal natychmiast po odzyskaniu niepodległości, w 1919 roku, 3 maja został ustanowiony świętem państwowym. Zdelegalizowane przez Niemców podczas okupacji, a później przez socjalistyczne władze Polski w 1951 roku. Swoją range odzyskało w 1990 roku.

Poprzedni artykułDruga odsłona Nocy Jazzowych
Następny artykułWielki odlot