Strona główna Bez kategorii Wielki odlot

Wielki odlot

11

Kilkadziesiąt załóg z Polski, Czech, Niemiec, Francji i USA wystartuje w zawodach balonowych w Krzyżowej koło Świdnicy. Widok olbrzymich czasz wypełnionych ogrzanym powietrzem na pewno będzie zapierał dech w piersiach, ale to nie jedyna atrakcja. Pojawi się olbrzymi sterowiec, a na ziemi wystąpią gwiazdy – Zbigniew Wodecki i Limahl.

lot balonem

Pierwsza taka fiesta w Polsce potrwa od 8 do 10 maja na terenie dawnego majątku rodziny von Moltke, dziś siedziby Fundacji dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej. Na pomysł wpadł Krzysztof Zapart, jeden z najmłodszych stażem w Polsce pilotów balonowych. Entuzjasta podniebnych lotów z grupą przyjaciół od 3 lat tworzył Świdnicki Klub Balonowy. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane zaledwie przed rokiem, a piloci klubu już mają na swoim koncie sukcesy w Pucharze Gordona Bennetta i Mistrzostwach USA balonów na gaz. W tych ostatnich balon Krzysztofa Zaparta zajął II miejsce, a pilota zachwyciła towarzysząca zawodom fiesta, w której bierze udział blisko 1000 balonów. Patrząc na rozmiary siedziby Fundacji Krzyżowa, równie widowiskowe będzie pojawienie się na stosunkowo niewielkiej przestrzeni kilkudziesięciu kolorowych czasz.

Organizatorzy pierwszej edycji Balloon Festiwal Krzyżowa 2015 zadbali o moc atrakcji. Na niebie pojawi się gigantyczny sterowiec, na ziemi będzie można podziwiać pokaz podświetlania balonów. Po raz pierwszy zaplanowano także oficjalny ślub. Para z Wałbrzycha powie sobie sakramentalne tak przed balonowym koszem, a później poleci w przestworza.

Rozgrywanym w trakcie festiwalu zawodom towarzyszyć będą liczne konkursy, w których jedną z nagród będzie lot balonem. Nie zabraknie stoisk z potrawami regionalnymi, zabaw dla dzieci, pokazów laserowych, a także występów gwiazd. W programie są aż cztery koncerty. Dla uczestników zagrają i zaśpiewają Tekla Klebetnica, Honky Tonk Brothers, Zbigniew Wodecki i na deser gwiazda lat 80-tych – Limahl.

Festiwalowi patronują m.in. wojewoda dolnośląski, starosta świdnicki, wójt gminy Świdnica i burmistrz Dzierżoniowa. Do udziału zaproszone są całe rodziny. Za wstęp nie trzeba płacić.

/asz/

Program Balloon Festival Krzyżowa 2015

Piątek, 8 maja
godz. 16.00 – otwarcie festiwalu
godz. 18.00 – Lot wieczorny-pokazy balonów
godz. 19.00 – Błysk nocy wiosennej-pokaz podświetlania balonów
godz. 20.00 – Światło o dźwięk. Pokaz laserów lub ogni sztucznych do muzyki Dyskoteka Dinozaurów
Sobota, 9 maja
godz. 6.30-8.00 – Loty poranne-Dzierżoniów
godz. 10.30 – Prezentacje balonowe. Piknik na zielono
godz. 12.00 – Występy Studio Artystyczne Katharsis
godz. 14.00 – Targ staroci i różności balonowych. Targ odznak i pinów balonowych
godz. 16.30 – Ślub balonowy
godz. 17.00 – Loty ślubne
godz. 17.30 – Loty zaręczynowe
godz. 18.00 – 20.00 – Loty wieczorne-Krzyżowa
godz. 20.00 – Koncert Zbigniewa Wodeckiego
godz. 21.00 – 22.00 – Koncert country Honky Tonk Brothers
godz. 21.00 – Pokazy balonów o specjalnych kształtach
Niedziela 10 maja
godz. 6.30-8.30 – Loty poranne-Krzyżowa
godz. 12.00 – Koncerty, gry, zabawy
godz. 15.00 – Ceremonia zamknięcia. Ogłoszenie zwycięzców konkursów
godz. 18.00 – Koncert zespołu Tekla Klebetnica
godz. 20.00 – Koncert Limahl

Poprzedni artykułCzym dzisiaj jest patriotyzm? [FOTO]
Następny artykułDziesięć tysięcy złotych nagrody [FILM]