Strona główna Sport Inne Złoty Krzyż Zasługi na 105. urodziny pana Stanisława

Złoty Krzyż Zasługi na 105. urodziny pana Stanisława [FOTO]

3

Liczna rodzina, przyjaciele, politycy, a także lokalne i ogólnopolskie media – tak wyglądały 105. urodziny pana Stanisława Kowalskiego z Rogówka (województwo świętokrzyskie), a od 1979 roku mieszkańca Świdnicy. Dziarski mężczyzna serca wszystkich Polaków podbija już od kilkunastu miesięcy, bijąc kolejne sportowe rekordy w kategorii weteranów M-100 w biegach na 60 i 100 metrów, a także w pchnięciu kulą. Wszystkiego najlepszego panie Stanisławie!

105latStanisB3awaKowalskiego_08

Pan Stanisław tradycyjnie opowiadał już o swoich sposobach na długowieczność. – Trzymam się dobrze, dużo chodzę i jestem aktywny. Nieraz nawet wypiję trzy kawy, a 50g czegoś mocniejszego też nie pogardzę – wyznaje Pan Stanisław dodając, że wciąż unika lekarzy i nie zamierza tego zmieniać, w aptekach również jest rzadkim gościem. Na 105. urodzinach Pana Stanisława Kowalskiego nie zabrakło znamienitych gości m.in.: zastępców prezydenta Świdnicy Marka Suwalskiego i Szymona Chojnowskiego, wojewody dolnośląskiego Tomasza Smolarza, starosty Piotra Fedorowicza, wicestarosty Zygmunta Worsy, Teresy Mazurek, wójta gminy Świdnica, czy też biskupa Ignacego Deca. W sali Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Saperów nie zabrakło oczywiście licznej rodziny pana Stanisława, przyjaciół oraz dziennikarzy.

Nie obeszło się bez życzeń, kwiatów, prezentów, odśpiewania „200 lat” i pięknego tortu ze zdjęciem Pana Stanisława wykonanym na lekkoatletycznej bieżni. Bardzo miłym akcentem było też wyróżnienie jakiego w imieniu prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego dokonał wojewoda Tomasz Smolarz. Szacowny jubilat otrzymał bowiem „Złoty Krzyż Zasługi”. Na ręce Pana Stanisława trafił też list gratulacyjny od prezesa Rady Ministrów Ewy Kopacz.

Jubilat urodził się 14 kwietnia 1910 roku w Rogówku (gmina Gowarczów, powiat konecki, województwo świętokrzyskie). W tej miejscowości mieszkał do końca lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Po poślubieniu żony Władysławy przeprowadził się do niedalekiej Brzeźnicy, gdzie przebywał do 1952 roku. Wówczas, w związku z poszerzaniem granic poligonu wojskowego, zmuszony został do opuszczenia nowo wybudowanego domu. Na Dolnym Śląsku osiedlił się w miejscowości Krzydlina Wielka w powiecie wołowskim. Prowadząc niewielkie gospodarstwo rolne pracował również na kolei jako dróżnik. – Już wtedy sporo się ruszałem, bo dojeżdżałem do pracy rowerem 10 kilometrów w jedną stronę – śmiał się podczas dzisiejszej uroczystości pan Stanisław.

W Świdnicy mieszka nieprzerwanie od 17 maja 1979 roku. Będąc na emeryturze nie zaprzestał jazdy rowerem, a do dzisiaj uprawia piesze wędrówki, nawet do 10 kilometrów dziennie. Jego pogodne usposobienie, zdrowy styl życia oraz aktywność sprawiają, że jest osobą rozpoznawalną nie tylko w Świdnicy. Pan Stanisław Kowalski jest wspaniałym propagatorem aktywnego spędzania czasu i wzorem do naśladowania. Jego wyniki sportowe i sposób na życie zostały zauważone nie tylko przez społeczność lokalną, ale również przez premiera rządu Ewę Kopacz, która na początku marca gościła u siebie pana Stanisława Kowalskiego wraz z innymi seniorami w ramach promocji rządowego programu „Senior – WIGOR”.

W ostatnich dwóch latach jubilat uczestniczy z powodzeniem w różnych imprezach sportowych udowadniając, że wiek nie jest przeszkodą w uzyskiwaniu dobrych wyników i bicia kolejnych rekordów. 10 maja 2014 roku pan Stanisław Kowalski na stadionie wrocławskiego AWF-u ustanowił rekord Europy na 100 metrów w swojej kategorii wiekowej wynikiem 32,79 sek. Na ubiegłorocznych Drużynowych Halowych Mistrzostwach Polski Weteranów był bezkonkurencyjny w biegu na 60 metrów uzyskując czas 19,72 sek. oraz w pchnięciu kulą – wynik 5,08 m stając się dwukrotnym rekordzistą świata M 100. Podczas 10. Halowych Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy Weteranów w marcu tego roku, przebiegł w Toruniu dystans 60 metrów w czasie 20,27 sek. i zdobył złoty medal.

Pan Stanisław Kowalski od ponad jedenastu lat jest wdowcem. Obecnie mieszka z córką Reginą na Osiedlu Młodych w Świdnicy. Pozostałe dwie córki: Halina zamieszkuje w Żaganiu, natomiast Barbara w okolicy Wołowa. Jubilat jest dziadkiem 10 wnucząt, pradziadkiem 14 prawnucząt oraz prapradziadkiem 2 praprawnucząt.

Poprzedni artykułCałodobowy Dom Seniora Marconi Medica
Następny artykułGiganci wiedzy z gimnazjów