Strona główna Kultura Zbrodnia w Mechaniku

Zbrodnia w Mechaniku

0

Oznaczone policyjną taśmą miejsce zbrodni, prochowiec z pistoletem w kieszeni, a do tego krwiście czerwone obrusy na stolikach. Nastrój jak z najlepszego kryminału stworzyła młoda załoga biblioteki w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy, która znalazła sposób na przekonanie nawet najbardziej opornych do czytania.

kryminał 1

-Nie czytamy na co dzień, nie ma czasu ani ochoty, ale po „Ene due śmierć”  na pewno sięgniemy – z wypiekami na twarzy zapewniali Przemek, Krystian i Kacper, którzy w środowy wieczór przyszli na drugie już spotkanie z cyklu „Poczytaj (w) mechaniku”, tym razem poświęcone kryminałom. Fragmenty powieści Arlidge`a, czytane przez Aleksandre Warchałę, nauczycielkę w-fu i miłośniczkę kryminałów, wzbudziły dreszcz emocji u publiczności. – Niesamowite, jak zaczęła pracować wyobraźnia – przyznali z uznaniem uczniowie.  Ulubionych autorów prezentowali także Bożena Kuźma, animatorka kultury, Zbigniew Curyl, dyrektor MDK, Adriana Miara, dyrektorka MBP, Dagmara Młot z Teatru Decima, Paulina Chudy, nauczycielka i uczniowie: Karol Bonek, Estera Ofiara i Emilia Kulig. Słuchacze mieli okazję posłuchać zarówno klasycznych powieści Agathy Christie i Joanny Chmielewskiej, jak i awangardowych, mrocznych kryminałów ze szkoły skandynawskiej. Dagmara Młot sięgnęła po powieści świdniczanina Wojciecha Korycińskiego.

Perfekcyjnie i z pomysłem przygotowany wieczór miał także akcent filmowy. Mrożąca krew w żyłach etiuda  z przymrużeniem oka opowiadała o tym, co dzieje się z czytelnikami, którzy przetrzymują książki. „Poczytaj (w) Mechaniku” nieprzypadkowo przygotowywana jest w drugiej połowie kwietnia. Okazją jest przypadający na 23 kwietnia Światowy Dzień Książki. Spotkanie zorganizowały Paulina Chudy, Agnieszka Kawałko, Helena Pietrzak i Dorota Szymik.

/asz/

Poprzedni artykułOszukują na detektory gazu?
Następny artykułRajd Krause: Uwaga na utrudnienia