Strona główna Bez kategorii Zaczynają szanować bezcenny zabytek?

Zaczynają szanować bezcenny zabytek?

0

– Jest nadzieja, że coś zaczęło się wreszcie w mentalności ludzi zmieniać – mówią zgodnie uczestnicy wiosennych porządków na placu Pokoju. Nawet w największych chaszczach na cmentarzu przy Kościele Pokoju w Świdnicy znajdowali głównie „zabytkowe” śmieci, które mogły tu zostać wyrzucone 3-4 lata temu. Traktowana bez szacunku bezcenna enklawa być może nareszcie jest doceniana przez mieszkańców.

sprzątanie

Niewielka Parafia Ewangelicko-Augsburska od lat dokłada starań, by uratować dla przyszłych pokoleń wpisany wraz z otoczeniem na światową listę dziedzictwa kulturowego Kościół Pokoju. Obok spektakularnych prac rewitalizacyjnych luteranie wraz z sympatykami i zwyczajnie wrażliwymi świdniczanami przynajmniej dwa razy do roku biorą się za porządki na olbrzymim obszarze. Jeszcze niedawno znajdowali dziesiątki butelek, toreb, starych butów, a nawet zużyty sprzęt AGD. Dzisiaj podczas sprzątania, w którym pod wodzą Lucyny Żak brali udział parafianie, miłośnicy Kościoła Pokoju i podopieczni Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”, do worków trafiały przeoczone podczas poprzednich akcji kilkuletnie śmieci, m.in. puszki, żarówki, plastikowe donice, sznurki, najróżniejsze opakowania. Nawet w najodleglejszych zakątkach nie było źle. – Może nareszcie do ludzi zaczęło docierać, że to  bezcenne miejsce – mówi pani Anna, która od 5 lat mieszka w Świdnicy i jest zauroczona Kościołem Pokoju. Z całą pewnością systematyczne porządki, prowadzone na co dzień przez parafię, sprawiają, że plac Pokoju wygląda czysto i schludnie.

Jak już informowaliśmy, w Kościele Pokoju i jego otoczeniu realizowany jest zakrojony na ogromna skalę projekt rewitalizacyjny. Trwa adaptacja plebanii na Dolnośląski Instytut Ewangelicki, renowacja organów romantycznych i właśnie ruszyły prace przy odnowieniu zabytkowego muru wokół całego placu Pokoju.

/asz/

Poprzedni artykułKolejna III-ligowa przeszkoda – Ślęza Wrocław!
Następny artykułSukces Tygrysów w Twardogórze