Strona główna Bez kategorii Prawdziwa sztuka na murze

Prawdziwa sztuka na murze [FOTO]

5

W pełnej krasie będziemy mogli go podziwiać pod koniec tygodnia. Bohaterami muralu, bo o nim mowa, są synowie świdnickiego artysty Roberta Kukli, który jednocześnie jest autorem dzieła. 

mural Robert Kukla

Mural, czyli wielkopowierzchniowy obraz, powstaje w podwórku pomiędzy ulicą Grodzką, a Kotlarską. Artysta musiał się wykazać nie tylko talentem, a tego Robertowi Kukli nie brakuje, ale również tężyzną fizyczną. – Prace rozpocząłem w sobotę i potrwały trzy godziny. Chyba najwięcej czasu zabrało mi przestawianie drabiny i sprawdzanie czy wszystko jest w porządku – śmieje się Kukla i dodaje – Mural nie jest jeszcze skończony, ale to kwestia kilku dni. Na pewno do końca tygodnia będzie gotowy.

Oczywiście na namalowanie obrazu potrzebna była zgoda właściciela nieruchomości, a ten bez chwili wahania powiedział, tak. – W budynku, na którym znajduje się dzieło,  ma powstać salon z antykami, a street art będzie dobrze korespondował z zabytkowymi meblami – mówi Jarosław Zyskowski, właściciel nieruchomości.

Artysta zdradza, że to nie ostatnie działania w przestrzeni miejskiej, ale na szczegóły jest jeszcze za wcześnie.

Robert Kukla6Robert Kukla

Robert Kukla urodził się w Świdnicy na stałe pracuje w Świdnickim Ośrodku Kultury. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw w kraju i zagranicą. Na co dzień zajmuje się malarstwem sztalugowym. Projektuje plakaty, ilustracje, okładki wydawnictw, karty pocztowe. Autor wielu prac malarskich na terenie Ziemi Świdnickiej – m.in.: Drogi Krzyżowej w Kościele parafialnym p.w. Miłosierdzia Bożego na Zarzeczu. Twórca grafik i akwarel do materiałów promocyjnych miasta Świdnicy. Laureat I nagrody w konkursie na projekt plakatu z okazji Dni Świdnicy 2002. Autor scenografii teatralnych, m.in. do przedstawienia „Dzieci z Bullerbyn” w reżyserii Tomasza Dajewskiego. Kurator kilkuset wystaw m.in. Hanny Bakuły, Władysława Hasiora, Elżbiety Dzikowskiej, Stanisława Kluski. Juror w licznych konkursach m.in. w międzynarodowym konkursie fotograficznym „Zestaw”. Prowadzi również zajęcia warsztatowe z młodzieżą i osobami dorosłymi (grupa świdnickich plastyków amatorów, Uniwersytet Trzeciego Wieku). Stypendysta Gminy Miasto Świdnica w Dziedzinie Kultury w 2008 roku.

Tomasz Pietrzyk

Poprzedni artykułWylecą czy nie? Rzecznik dyscyplinarny decyduje
Następny artykułPrzedszkolaki na scenie