Strona główna Wydarzenia Świdnica Poetycko-matematyczny maraton

Poetycko-matematyczny maraton

0

Wiersz o matematyce i zagadki matematyczne wzięte wprost z życia – takie zadania stanęły przed uczestnikami  IV Międzyszkolnego Maratonu Matematyczny w Gimnazjum Nr 4. W zmaganiach pod hasłem „Poetycka matematyka” wzięło udział 11 dwuosobowych drużyn z gimnazjów i szkół podstawowych.

IMG_1619

Uczniowie sami decydowali  o systemie pracy, mogli razem rozwiązywać wszystkie zadania po kolei lub dzielić się nimi. Maraton składał się z trzech etapów. W pierwszym uczestnicy zmierzyli się z testem składającym się z  zadań zamkniętych. W drugim etapie  uczniowie szkół podstawowych na podstawie podanych informacji oraz przy użyciu przedmiotów w kształcie koła, nitki, linijki wyznaczali wartość liczby pi.  Gimnazjaliści w tym czasie rozwiązywali zadania logiczne, musieli między innymi odpowiedzieć na pytanie: „Na wsi, przed domem pewnego farmera stała beczka. Na ogół była ona pusta i nikt się nią nie interesował. Pewnej nocy spadł bardzo obfity deszcz. Z rana okazało się że beczka się znacznie napełniła. Jedni twierdzili że jest w niej więcej jak połowa wody, drudzy zaś że mniej. W jaki sposób szybko i bez użycia żadnych przyrządów mierniczych można się przekonać, która strona ma rację?”

Ostatnim  etapem zmagań było napisanie wiersza o treści matematycznej, który miał się składać z co najmniej 8 wersów oraz wcześniej przez drużynę wylosowanych słów: liczby i nazwy figury geometrycznej.

Trzy najlepsze drużyny otrzymały nagrody, ufundowane przez Urząd Miejski.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 w składzie Weronika Trojan oraz Aleksander Rzyhak, kolejne miejsca zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 oraz Społecznej Szkoły Podstawowej.

W kategorii gimnazjów  I miejsce zajęło  Gimnazjum nr 4 w składzie Adam Budziński oraz Aleksander Łuczak , kolejne miejsca zajęli uczniowie Gimnazjum nr 1 oraz Społecznego  Gimnazjum.

/opr. red./

Poprzedni artykułBędą jeździć mercedesami
Następny artykułBezpłatne badania w Galerii Świdnickiej