Strona główna Bez kategorii Nareszcie wyremontują ul. Sikorskiego

Nareszcie wyremontują ul. Sikorskiego

23

Przejazd niespełna kilometrowym odcinkiem ulicy Sikorskiego od centrum handlowego do ronda Solidarności od lat jest prawdziwym wyzwaniem. Wielokrotnie łatany asfalt od dawna nie spełnia swojej funkcji. Po ponad 10 latach starań nareszcie jest realna szansa na remont. Miasto ogłosiło przetarg, który ma wyłonić wykonawcę. Kiedy kierowcy pojadą jak po stole?

sikorskiego

Świdnica od wybudowania centrum handlowego przy ul. Strzegomskiej zabiegała o remont Sikorskiego. Do niedawna jednak ul. Sikorskiego była w zarządzie województwa, a to nie wykazywało żadnej woli zlecenia remontu. Nie pomagały propozycje współfinansowania inwestycji przez lokalny samorząd. Dopiero budowa małej obwodnicy miasta przybliżyła przekwalifikowanie tej drogi na gminną. Dodatkowo w połowie roku 2014 Rada Miejska podjęła uchwałę o przejęciu obowiązków utrzymania tej ulicy od samorządu województwa.

Urząd Miasta Świdnicy ogłosił przetarg, którego przedmiotem jest przebudowa ulicy gen. Władysława Sikorskiego, odcinek od Ronda Solidarności do skrzyżowania z ulicą gen. Mariana Langiewicza w Świdnicy. Termin przyjmowania ofert mija 20 kwietnia 2015 roku – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznika prasowa magistratu.

Przebudowa podzielona została na dwa etapy. W pierwszym obejmie ona drogę w granicach administracyjnych miasta, w drugim odcinek terenu Gminy Wiejskiej Świdnica – droga gminna wraz ze skrzyżowaniem z ulicą Nad Potokiem. Pomimo podziału inwestycji na etapy, prace budowlane będą prowadzone jednocześnie na całym odcinku drogi w sposób pozwalający na utrzymanie ruchu obsługującego przyległe tereny. W pierwszej kolejności wykonane zostaną prace związane z rozbiórką istniejących elementów drogi, budową kanalizacji deszczowej oraz przebudową kolidującej infrastruktury. Następnie prowadzone będą roboty ziemne. Po wykonaniu podłoża ułożone zostaną warstwy podbudowy, nowych nawierzchni oraz elementów bezpieczeństwa ruchu.

W ramach pierwszego etapu przebudowana zostanie istniejąca nawierzchnia asfaltobetonowa, pętla autobusowa oraz przepust pod drogą. Powstanie 7 miejsc postojowych o nawierzchni z kostki betonowej, jednostronny chodnik (odcinkami dwustronny), ścieżka rowerowa, kanalizacja deszczowa oraz nowe oświetlenie uliczne na terenie miasta. W drugim etapie prace obejmą odcinek drogi pozostający pod zarządem gminy Świdnica. Przebudowany zostanie skrzyżowanie z ulicą Nad Potokiem oraz część nawierzchni jezdni.

– To bardzo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja, która po latach z poziomu planów w końcu przeszła do realizacji. Liczymy, że po przebudowaniu znikną utrudnienia związane z jej opłakanym stanem i ulica Sikorskiego przestanie być zmorą dla każdego kierowcy, który od strony Strzegomia czy łącznika autostradowego, wjeżdżał do naszego miasta – mówi Beata Moskal – Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Łączne koszty finansowe to 5.582.464,00 zł, w tym dofinansowanie zewnętrzne m.in. z budżetu województwa – 300.000 zł, narodowego programu przebudowy dróg lokalnych w wysokości 2.678.054 zł oraz 874.105 zł z budżetu gminy Świdnica. Z budżetu miasta przeznaczone zaś będzie 2.230.105 zł. Odcinek na terenie miasta ma 638, gminy – 121 metrów.  Realizacja inwestycji powinna zakończyć się w listopadzie tego roku.

/opr. asz/

Poprzedni artykułWojewódzki finał Tymbarku w Świdnicy
Następny artykułNiezwykle barwni nowi lokatorzy zwierzyńca [FOTO]