Strona główna Kultura Dobry wieczór z książką w „Mechaniku”

Dobry wieczór z książką w „Mechaniku”

0

Wszystko zaczęło się w pierwszej połowie XIX wieku, a dokładnie w 1841 roku, kiedy to Edgar Allan Poe opublikował w Graham’s Magazine swoje opowiadanie pod tytułem Zabójstwo przy Rue Morgue. „Śledztwo będzie naszą rozrywką” powiedział główny bohater opowiadania – pierwszy w historii literatury detektyw – amator, szlachcic, który rozwiązywał zagadki dla przyjemności. Zdanie, które wypowiedział, może być uznawane za najkrótszą definicję powieści kryminalno – detektywistycznej.

czytanie 2

Przed rokiem sceneria wieczoru z książką była „samochodowa”.

Ten właśnie gatunek literacki wybrali bibliotekarze Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy, organizujący, już po raz drugi, wieczorek czytelniczy „Dobry wieczór z książką” – w tym roku pod hasłem „Czytamy kryminały”. Nie bez powodu, bowiem powieści kryminalne potrafią w sobie rozkochać na wiele sposobów. Jedni cenią w nich przystępną rozrywkę, inni ukazywanie poważnych problemów społecznych; jedni lekki język i cięty humor, inni – duszną atmosferę i udzielające się poczucie niepokoju. Kochamy w nich zwroty akcji, zawiłe intrygi, barwnych bohaterów, wyjście poza schemat lub, przeciwnie, grę z konwencją.
Wśród zaproszonych gości, miłośników kryminałów i czytania w ogóle, którzy zgodzili się przeczytać fragmenty swoich ulubionych książek, znajdują się przedstawiciele świata kultury i nauki naszego miasta:  Bożena Kuźma, Adriana Miara,  Dagmara Młot,  Agnieszka Szymkiewicz, Zbigniew Curyl, nauczyciele i uczniowie ZSM: Aleksandra Warchała,  Paulina Chudy, Emilia Kulig z kl. I c T, Karol Bonek z klasy I b T oraz z zaprzyjaźnionego ZSE – uczennica Estera Ofiara. W scenerii zaaranżowanej na miejsce krwawej zbrodni, zebrani wysłuchają fragmentów powieści m.in. Agathy Christie, Henninga Mankella, Stephena Kinga czy Camilli Läckberg.
Bibliotekarze i uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy serdecznie zapraszają na spotkanie z książką w środę 22 kwietnia o godz. 17.30 do świetlicy szkolnej.

Poprzedni artykułŚwidnica z Gwiazdą Biznesu [FOTO]
Następny artykułMistrzowie w przyszłych zawodach