Strona główna Bez kategorii Decyzja o budowie obwodnicy Świdnicy w maju

Decyzja o budowie obwodnicy Świdnicy w maju

12

Zbigniew Rynasiewicz, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i rozwoju i pełnomocnik rządu ds. zarządzania infrastrukturą drogową, rozmawiał we Wrocławiu o budowie dużej obwodnicy Świdnicy. Starania o wpisanie inwestycji do krajowego programu podjęli zarówno samorządowcy, parlamentarzyści i mieszkańcy, wysyłając prawie 4 tysiące wniosków o wpisanie obwodnicy na listę.

obwodnica

– Z uwagi na zapisy Kontraktu Terytorialnego dla województwa dolnośląskiego oraz liczne głosy społeczeństwa, władz samorządów oraz poparcie przedstawicieli Parlamentu RP, inwestycja oraz warianty jej przeprowadzenia będą przedmiotem dalszych analiz ministerstwa – czytamy w projekcie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, który określa kierunki działań oraz priorytety inwestycyjne w zakresie rozwoju sieci dróg krajowych w Polsce.

Zbigniew Rynasiewicz  spotkał się 17 marca we Wrocławiu z marszałkiem województwa Cezarym Przybylskim, posłami na Sejm RP: Moniką Wielichowska, Ewą Drozd, Robertem Jagłą oraz prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem. Przedmiotem rozmów była przyszłość drogowych inwestycji na Dolnym Śląsku. Zarówno wiceminister Zbigniew Rynasiewicz, jak i Robert Radoń Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu zapewniali, że najważniejsze inwestycje z punktu widzenia rozwoju i bezpieczeństwa województwa będą realizowane. Chodzi tu m.in. o drogę krajową nr 8, a także obwodnice Wałbrzycha, Świdnicy, Oławy i Głogowa.

– Najbardziej zaawansowaną dokumentację i najlepsze przygotowanie do realizacji ma Wałbrzych. Do końca roku powinny być zabezpieczone środki na ten cel m.in. z programu Infrastruktura i Środowisko. Budowa południowo-zachodniej obwodnicy Świdnicy powinna ruszyć w następnej kolejności, znacznie szybciej niż modernizacja S8 – mówi poseł Robert Jagła. – Złożone dziś deklaracje, mają silne umocowanie w zakończonych niedawno konsultacjach społecznych w sprawie rządowego „Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023”, w których Dolny Śląski okazał się najbardziej aktywnym regionem. Spośród ok. 40 tysięcy wniosków złożonych do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, aż 6 tysięcy dotyczyło drogi krajowej nr 8, a ponad 4 tysiące obwodnicy Świdnicy – podkreśla parlamentarzysta. Czy rzeczywiście dojdzie do budowy drogi, która pozwoli na wyprowadzenie  niemal całego ciężkiego transportu, będzie wiadomo w maju. Ostateczna decyzja należy do premier Ewy Kopacz.

/opr. asz/

Poprzedni artykułCzeka nagroda dla najlepszego biegacza powiatu świdnickiego
Następny artykułPobili i okradli nastolatka