Strona główna Bez kategorii Świdnickie „Przenikania”: Walc z Baszirem

Świdnickie „Przenikania”: Walc z Baszirem

0

 W nadchodzącą sobotę, 7 lutego, Świdnicki Klub Filmowy zaprasza na głośny, izraelski film Ariego Folmana „Walc z Baszirem”, jeden z ciekawszych dokumentów ostatnich lat. Obraz z 2008 roku to niezwykle ciekawa, sugestywna animacja, której narratora możemy utożsamić z głosem samego autora scenariusza i reżysera filmu. Oparty na retrospekcjach stanowi subiektywną relację wewnętrzną, w której reżyser podejmuje trudny dialog z samym sobą i dokonuje jednocześnie swoistej próby oczyszczenia z traumy wojennej. Dokument izraelskiego dokumentalisty zdobył szereg prestiżowych nagród, min. Złote Globy dla filmu zagranicznego. Był również nominowany do nagrody Oskara w kategorii film nieanglojęzyczny.

Ari II

Wydarzenia, do których odsyła „Walc z Baszirem”, mają związek z konfliktem libańskim, o którym mówiono przy okazji wyświetlanego ostatnio filmu „Dokąd teraz?” Nadine Labaki. Zostaniemy więc, śledząc nadal cykl „Przenikań”, w tym samym kręgu geograficznym i kulturowym. W 1982 roku, w czasie eskalacji działań wojennych, dochodzi do masakry ludności palestyńskiej w obozach Sabra i Shatila. Wojska izraelskie, zajmujące wtedy południe Libanu, pozostają strona neutralną, przyzwalając w pewien sposób na dokonanie rzezi na uchodźcach palestyńskich. Ari Folman, odbywając służbę w wojsku izraelskim, staje się świadkiem wydarzeń, które na lata staną się trudnym do przyswojenia i natrętnie powracającym wspomnieniem, które stara się usunąć z pamięci.

Mimo nawiązań historycznych nie odnajdziemy w filmie obiektywnych interpretacji wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat. Obraz reżysera jako niezwykły dokument, utrzymany w konwencji animacji, ukazuje świat przeżyć wewnętrznych jakby na granicy jawy, wizji i snu. To głębokie uzewnętrznienie i ekspresja bardzo osobistych przeżyć składają się na historię głęboko przejmującą i po mistrzowsku opowiedzianą. Historię uniwersalną.

 Na film, prelekcję i dyskusję zapraszają: Świdnicki Klub Filmowy, MBP im. C.K. Norwida w Świdnicy oraz Fundacja Zero Point.

Sobota. 7 lutego.Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy. Franciszkańska 18. Sala Cysterska. Start: 17.00. Wstęp wolny.

Piotr Bentkiewicz

Poprzedni artykułPowiat nie odda szkół Świebodzicom
Następny artykułTransformacje czas zacząć [PROGRAM]