Strona główna Bez kategorii Powiat nie odda szkół Świebodzicom

Powiat nie odda szkół Świebodzicom

11

Nie pomogły gorące apele i finansowe wyliczanki. Rada Powiatu Świdnickiego podczas nadzwyczajnej sesji w imiennym głosowaniu odrzuciła projekt uchwały o przekazaniu Zespołu Szkół Specjalnych, Zespołu Szkół i Liceum Ogólnokształcącego ze Świebodzic samorządowi gminnemu. Przeciw było 14 radnych, 8 za, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

sesja powiat

Do zwołania nadzwyczajnej sesji doprowadziła opozycja w radzie, czyli zjednoczone kluby Prawa i Sprawiedliwości oraz Wspólnoty Samorządowej. Ośmioro radnych próbowało przekonać do przyjęcia uchwały o przekazaniu trzech szkół Świebodzicom, które od dawna są tym zainteresowane. Widać to zresztą było po licznej obecności rodziców, nauczycieli i radnych z tego miasta, którzy na sesję powiatową przyjechali razem z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem.

Impulsem dla świebodzickiego samorządu, który od ubiegłego roku zabiega o przejęcie szkół, stał się program naprawczy powiatu z zapisem o likwidacji części Zespołu Szkół Specjalnych w Świebodzicach. Zgodnie z tym planem szkoła dla niepełnosprawnych dzieci miała funkcjonować tylko w zakładzie opiekuńczym, prowadzonym przez siostry zakonne, natomiast budynek przy ulicy Sienkiewicza przewidziany był do wyłączenia z funkcji oświatowych. Jak podano w wyliczeniach, ten zabieg miał dać powiatowi 500 tysięcy oszczędności.

Zamiar zamknięcia szkoły i dowożenia dzieci do Świdnicy wywołał sprzeciw w Świebodzicach. Tamtejsza rada podjęła uchwałę o woli przejęcia od powiatu nie tylko szkoły specjalnej, ale także liceum i Zespołu Szkół. W ubiegłym roku propozycja została odrzucona. Tym razem z inicjatywą wyszli radni powiatowi z klubów Wspólnoty Samorządowej i Prawa i Sprawiedliwości. Argumentowali zasadność tej operacji trudną sytuacją finansową powiatu i koniecznością poprawienia stanu świebodzickich szkół, a także odsunięciem groźby likwidacji szkoły specjalnej. Starosta Piotr Fedorowicz zapewnił, że zarząd zrezygnował z zamiaru likwidacji tej placówki, a nawet zamierza przeznaczyć na razie bliżej nieokreślone środki na modernizację bardzo zaniedbanego budynku, w którym nie ma także windy. Stanisław Szelewa, dyrektor wydziału oświaty w starostwie, wyliczał, że subwencja oświatowa na ten rok ma być o ok. 1,8 miliona złotych wyższa niż w 2014 i w związku z tym znajdą się pieniądze na poprawienie warunków w świebodzickiej szkole. Te argumenty nie przekonały ani burmistrza Świebodzic, ani radnych opozycyjnych, ani obecnej na sesji poseł Anny Zalewskiej. – Potrzebujemy jednego: stabilności – apelowała o poparcie uchwały przedstawicielka szkoły specjalnej, Małgorzata Nosal. – Przez ostatnie kilkanaście lat trwamy w totalnym marazmie, powiat w ogóle nie inwestuje w naszą szkołę. Dzieci nie mają godnych warunków, o czym przekonała się ostatnio także Komisja Oświaty! Nie mamy żadnych szans na rozwój. Miasto Świebodzice da nam stabilność, spokój i pewność, że nasze dzieci będą się uczyły w odpowiednich warunkach.

Burmistrz Bogdan Kożuchowicz przekonywał, że Świebodzice znakomicie poradzą sobie z prowadzeniem trzech dodatkowych szkół i nie tylko je utrzymają, ale także wyłożą środki na modernizację. – Przez lata te placówki były zaniedbywane, nie wiem, czy celowo. Może to było przygotowanie do likwidacji? Nie ufamy zapewnieniom pana starosty – stwierdził w płomiennym przemówieniu. Autorzy projektu uchwały próbowali pozostałych radnych przekonać argumentami o korzyściach finansowych. Jak wyliczył radny Ireneusz Pałac, na przekazaniu szkół powiat zaoszczędziłby 900 tysięcy złotych. Stawkę podbił radny Piotr Zalewski, mówiąc nawet o 1,2 miliona złotych. Radny Wojciech Murdzek z kolei dopytywał się, dlaczego zarząd tak bardzo broni się przed oddaniem szkół samorządom gminnym? Na to pytanie nie uzyskał odpowiedzi. Starosta Piotr Fedorowicz zdecydowanie jej unikał, wspomniał jedynie o kompetencjach poszczególnych samorządów. Przypomnijmy jednak, co szef powiatu mówił Swidnica24.pl jeszcze wczoraj: „Ten pomysł jest nieodpowiedzialny – mówi starosta Piotr Fedorowicz. – Nieodpowiedzialny, bo proponuje pozbawienie powiatu prawie 6 milionów złotych subwencji oświatowej, co w obecnej sytuacji jest nie do przyjęcia.”. Tego argumentu na sesji nie użył. Ostatecznie Rada Powiatu podczas głosowania imiennego zadecydowała o odrzuceniu uchwały.

Na wniosek radnego Ireneusza Pałaca radni przyjęli natomiast stanowisko o przygotowaniu korekty programu naprawczego. Zarząd ma na to czas do końca kwietnia. Większość radnych była zgodna, że  w programie nie może pozostać  zapis o likwidacji części Zespołu Szkół Specjalnych w Świebodzicach.

Przed Radą Powiatu już za tydzień kolejna, burzliwa sesja. 11 lutego będzie podejmowana decyzja, czy zlikwidować IV LO w Świdnicy.

/asz/

Poprzedni artykułTenisowa rywalizacja w SP 1
Następny artykułŚwidnickie „Przenikania”: Walc z Baszirem