Strona główna Kultura Młodzi Alchemicy nie zawiedli

Młodzi Alchemicy nie zawiedli [VIDEO]

0

Przez trzy dni świdniczanie mieli okazje obejrzeć spektakle przygotowane przez utalentowanych, młodych ludzi z Całego Dolnego Śląska. Mocnym akcentem Transformacji, dorocznego Forum Teatrów Niezależnych, był spektakl przygotowany w ramach Alchemii Teatralnej. Gorzka satyra na jałowość życia w prowincjonalnym mieście została zaserwowana w spójnym, ciekawie skonstruowanym i nieźle zagranym przedstawieniu.

niehalo

Podczas Forum w sali teatralnej ŚOK-u widzowie zobaczyli przedstawienia przygotowane przez Teatr Dwóch Krzeseł z Wrocławia, Teatr Bezdomny z Żarowa, Trzeci Teatr, Teatr Terminus A Quo z Nowej Soli. W ramach świdnickiego projektu Alchemia teatralna  powstał spektakl „Niehalo” na motywach powieści Ignacego Karpowicza. Autorem scenariusza i reżyserem jest Juliusz Chrząstowski, który od wielu lat jest współopiekunem ruchu amatorskiego w Świdnicy. Powieść Karpowicza zebrała bardzo pochlebne recenzje. Mimo że temat wydaje się banalny, ominął mielizny nudnego realizmu. Ta sztuka udała się także w teatralnej adaptacji. Oto mamy sfrustrowanego miałkim życiem bohatera – 24-letniego prawie magistra polonistyki i M4 z babcią, rodzicami, bratem, psem i akwarium. Życie powtarzalne do bólu, przypominające klatkę. Na szczęście udało się uniknąć dosłowności. Całość została przyprawiona absurdem. Głos dostały rybki, które wraz z koleżankami w stylu Barbie stworzył niemal antyczny chór. Kolejne ciekawe zabiegi to zdublowanie rodzin, a duszną atmosferę podkreślało przeniesienie widowni na scenę. Na pewno konstrukcja spektaklu wymagała ogromnej koncentracji, z która młodzi amatorzy nie mieli problemów. Trzymali widzów w napięciu i znakomicie radzili sobie z zadaniami aktorskimi. Warto, by ten spektakl po raz kolejny zagościł się na scenie. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia fragmentów przedstawienia:

W spektaklu  wystąpili:

Pola Piekarska, Gosia Kępa, Łukasz Losa, Olga Łabędź, Monika Kurnicka, Joanna Baranowska, Carla Zosół, Martyna Bartko, Aleksandra Klimkiewicz, Jakub Jagielski, Wojtek Wyrwa, Małgorzata Hajduk, Natalia Waligóra, Joanna Bim, Kornelia Kordak, Ola Koba, Katarzyna Jas, Natalia Szymańska, Julia Christ, Dagmara Nocuń, Maciek Wojtal.

Poprzedni artykułDawna baza pogotowia sprzedana
Następny artykułAula I LO doczekała się remontu