Strona główna Bez kategorii Konsekracja pierwszego biskupa ze Świdnicy

Konsekracja pierwszego biskupa ze Świdnicy

9

Już za dwa tygodnie Świdnicę czeka historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy duchowny, którego droga kapłańska od blisko 30 lat związana jest z naszym miastem, zostanie wprowadzony na urząd biskupa. To będzie także pierwszy luteranin ze Świdnicy na tak wysokim stanowisku. 7 marca ks. Waldemar Pytel, gospodarz Kościoła Pokoju, zostanie konsekrowany na biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Po raz pierwszy uroczystość tej rangi będzie miała miejsce w świdnickiej świątyni luterańskiej.

waldemar pytel

Już dziś wiadomo, że uczestnikami konsekracji będą duchowni z całej Polski i Europy. 7 marca w samo południe biskup elekt w otoczeniu biskupów wejdzie do Kościoła Pokoju. Uroczystość poprowadzi zwierzchnik polskich luteranów biskup Jerzy Samiec, a dwoma najważniejszymi asystentami będą ustępujący biskup wrocławski Ryszard Bogusz i Ragnar Persenius ze szwedzkiej Uppsali. – Obecność biskupa Perseniusa ma szczególne znaczenie. Po pierwsze Kościół Pokoju od początku istnienia jest związany ze Szwecją, mamy partnerską parafię w diecezji Uppsala – mówi biskup elekt Waldemar Pytel. – Po drugie, i najważniejsze, wiąże się to z kwestiami teologicznymi – sukcesji apostolskiej.

Na konsekrację i powierzenie urzędu biskupa do Świdnicy zostali zaproszeni wszyscy biskupi luterańscy, a także duchowni ekumeniczni. Obok przedstawicieli religii chrześcijańskich do Świdnicy przyjadą także imam i rabin. Sama uroczystość ma być skromna, ale godna rangi wydarzenia. Podczas nabożeństwa  biskup złoży ślubowanie i następnie – poprzez nałożenie rąk przez biskupów – zostanie wyświęcony. Biskup Kościoła nałoży krzyż biskupi. Ks. Waldemar Pytel wystąpi w todze biskupiej, którą od zwykłego stroju duchownego luterańskiego odróżnia kolor rękawów i kołnierza. Symbolem urzędu będzie również pierścień.

Podczas nabożeństwa nowy biskup wygłosi kazanie, w którym podziękuje poprzednikowi i przedstawi swoją wizję pracy dla diecezji. „Weźmiecie moc Ducha Świętego, który zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie, i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi” – te słowa z Dziejów Apostolskich będą mottem posługi nowego biskupa. – Chcę promować Kościół otwartych drzwi, wychodzić z przesłaniem wiary poza bezpieczne mury świątyń, ale jednocześnie wspierać wiernych w całej diecezji – zapowiada biskup elekt. Waldemar Pytel po konsekracji będzie łączył funkcję zwierzchnika diecezji wrocławskiej i proboszcza świdnickiego Kościoła Pokoju. Pozostanie mieszkańcem Świdnicy.

Uroczystość konsekracji jest otwarta dla wszystkich. – Mieszkańców mojego miasta zapraszam szczególnie serdecznie – dodaje biskup elekt. Nabożeństwo konsekracji rozpocznie się o 12.00 w sobotę, 7 marca 2015 roku w świdnickim Kościele Pokoju.

/asz/

Ksiądz Waldemar Pytel, proboszcz Kościoła Pokoju w Świdnicy, został wybrany nowym biskupem diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego 25 października 2014 roku, podczas Synodu Diecezji Wrocławskiej.  Świdnica ma dwóch biskupów- luterańskiego i katolickiego. Takiej sytuacji w historii miasta jeszcze nie było.

Poprzedni artykułDla kogo 1% podatku? Pomóż Emilce Pawlak
Następny artykuł„Rajdowy Odcinek Testowy”, czyli kilka szybkich pytań do… [FOTO]