Strona główna Bez kategorii Biskup świdnicki przeciw koncertowi Vadera

Biskup świdnicki przeciw koncertowi Vadera

70

Ignacy Dec, biskup diecezji świdnickiej wystosował apel, w którym sprzeciwia się organizacji koncertu death metalowej grupy Vader w Świdnicy. – Lekceważenie zła zawsze pociąga za sobą nieszczęście. Wobec tego nie mogę milczeć, nie mogę nie ostrzegać i proszę o opamiętanie. Nie ulegajmy kulturowej poprawności i miejmy odwagę nazwać wielkie zagrożenia po imieniu – czytamy w liście biskupa Ignacego Deca.

Wielki-Czwartek01Biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec

APEL

BISKUPA ŚWIDNICKIEGO
W ZWIĄZKU Z KONCERTEM
ZESPOŁU „VADER”

Ze względu na toczącą się w lokalnych mediach dyskusję wywołaną informacją o świdnickim koncercie grupy VADER kojarzonej, z szeroko rozumianym satanistycznym przesłaniem scenicznym, wyrażam swoje głębokie ubolewanie, iż zespół, który posługuje się bluźnierstwem i agresją wymierzoną w chrześcijaństwo, wystąpi w naszym mieście, którego, przypomnę, patronem jest św. Jan Paweł II.

Smuci mnie fakt, że jest przyzwolenie na występy muzyków, którzy w treści wykonywanych przez siebie utworów profanują Osoby i wartości najdroższe chrześcijanom. Choć zdaję sobie sprawę, że koncert nie będzie miał charakteru wydarzenia ogólnodostępnego, to zwracam uwagę na fakt, że będą na nim promowane treści satanistyczne. W związku z tym pragnę zauważyć, iż powszechnie stosowane dzisiaj hasło tolerancji nie może stanowić bezrefleksyjnego przyzwolenia dla ubliżania Bogu i ludziom wiary oraz pogardy dla ogólnoludzkich wartości dobra, prawdy i piękna.

Ponieważ w naszym mieście wystąpi zespół, którego teksty piosenek gloryfikują przemoc i śmierć, trzeba pytać o fundamenty, na których chcemy budować wspólne dobro Świdniczan, zwłaszcza młodego pokolenia. Patron naszego miasta, św. Jan Paweł II, wielokrotnie zwracał uwagę, iż mamy być stróżami cywilizacji życia, której zagraża cywilizacja śmierci.

Czy nic dla nas nie znaczą osobiste i rodzinne tragedie, których podłożem jest satanizm? Lekceważenie zła zawsze pociąga za sobą nieszczęście. Wobec tego nie mogę milczeć, nie mogę nie ostrzegać i proszę o opamiętanie. Nie ulegajmy kulturowej poprawności i miejmy odwagę nazwać wielkie zagrożenia po imieniu.

Powtórzę jeszcze raz: zło ma wieloraką postać i z łatwością posługuje się m.in. muzyką, by wywołać trudne do opisania duchowe spustoszenie, zatruć umysły i uczucia, wyciskając swoje piętno na życiu człowieka.

Jako duchowy pasterz wiernych Kościoła katolickiego, stanowiących większość wyznaniową naszego miasta, ale także w poczuciu odpowiedzialności za poszanowanie wartości wynikających z Dekalogu i Ewangelii, na których ufundowana jest historia naszej Ojczyzny i Narodu, apeluję do właściwych miejskich instytucji i osób o rozwagę i ponowne przemyślenie swojej decyzji dotyczącej koncertu.

Z nadzieją na życzliwe przyjęcie głosu sprzeciwu i troski.

+ Ignacy Dec
Biskup Świdnicki

 

***

Vader to obok Behemoth najbardziej zasłużona na świecie polska kapela metalowa. Zespół obecnie promuje ostatnią, doskonale przyjętą płytę „Tibi Et Igni”. – Oczekujecie czystego death metalu? Owszem będzie, ale znajdziecie tam też doskonały thrash! Bez cienia wątpliwości będzie to świetna okazja, żeby posłuchać też wielu killerów z przekroju 30 lat działalności zespołu. Staż to godny największego podziwu. Niektórych z nas nie było jeszcze na tym dziwnym świecie, kiedy oni krwią i potem wpisywali się w klasykę gatunku. Co tu dużo mówić, po takim najeździe z miasta Świdnica mogą zostać jedynie zgliszcza – tak brzmiała zapowiedź lutowego koncertu, która po kilku dniach zniknęła ze strony internetowej Świdnickiego Ośrodka Kultury. A do organizacji koncertu w liście otwartym do władz miasta odniósł się były zastępca prezydenta Świdnicy, Ireneusz Pałac.  – W mojej ocenie organizowanie przez Miasto imprez odwołujących się do satanizmu, promujących okrucieństwo i przemoc oraz obrażających uczucia religijne nie powinno mieć miejsca – pisze Ireneusz Pałac, obecnie radny Rady Powiatu Świdnickiego. Tymczasem organizatorem koncertu nie jest jednostka podległa Miastu, w tym wypadku Świdnicki Ośrodek Kultury, a agencja koncertowa. Miasto do organizacji koncertu nie dołoży złotówki.

Koncert grupy Vader zaplanowano na 28 lutego na godzinę 20.00 w Klubie Bolko.

Poprzedni artykułCo grają w kinie Cinema 3D? [REPERTUAR]
Następny artykułPojedynek na strofy [WIDEO]