Strona główna Bez kategorii Świdnicki sufit wśród laureatów „Wiki Lubi Zabytki”

Świdnicki sufit wśród laureatów „Wiki Lubi Zabytki”

0

Zdjęcie sufitu Kościoła Pokoju w Świdnicy autorstwa Jarosława Ciurusia zdobyło 3. miejsce w polskim konkursie „Wiki Lubi Zabytki”, który jest częścią europejskiej inicjatywy Wiki Loves Monuments.

Swidnica-_Kosciol_Pokoju-_sufit

Świdnica, kościół ewangelicki (Kościół Pokoju). Autor: Jar.ciurus, lic. CC-BY-SA 3.0 Polska.

„Wiki Lubi Zabytki” to otwarty konkurs fotograficzny organizowany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska, którego celem jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.

Pomysł konkursu narodził się w Holandii w 2010 roku. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. Trzecia edycja konkursu objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 365 tys. zdjęć.

W 2012 roku w polskiej edycji konkursu udział wzięło 679 uczestników, którzy załadowali do repozytorium wolnych mediów Wikipedii – Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła wtedy pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie. W 2013 roku polskie zabytki powtórzyły sukces dzięki prawie 48 tys. załadowanych zdjęć. Czwarta edycja konkursu odbyła się w dniach 1 do 30 września 2014, a patronat nad konkursem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa. Konkurs wygrało zimowe zdjęcie kaplicy św. Wawrzyńca w Karpaczu.

Zdjęcia można obejrzeć na www.wikizabytki.pl

 

Poprzedni artykułŚwidnica miastem murali?
Następny artykułŚwidnicki Orszak Trzech Króli po raz trzeci [FOTO/VIDEO]