Strona główna Kultura Świdnicki Orszak Trzech Króli po raz trzeci

Świdnicki Orszak Trzech Króli po raz trzeci [FOTO/VIDEO]

13

Przejmujący chłód nie przeszkodził kilku tysiącom mieszkańców Świdnicy we wspólnych obchodach święta Objawienia Pańskiego. W koronach i pod barwnymi sztandarami przez miasto przeszedł Orszak Trzech Króli, kończąc tym samym czas Bożego Narodzenia.

Orszak Trzech Króli Świdnica_2015 (20)

Na czele orszaku tradycyjnie stanął biskup świdnicki Ignacy Dec, któremu towarzyszył ewangelicki biskup elekt Waldemar Pytel. Miasto wsparło organizację orszaku kwota 10 tysięcy złotych. Za te środki kupiono 3 500 koron, setki drewnianych mieczów dla dzieci i 2,5 tysiąca śpiewników. – W gratisie otrzymaliśmy dodatkowe prawie 4 tysiące koron (w sumie 7,2 tysiąca) i praktycznie wszystkie udało nam się rozdać – mówi Joanna Kaptur z Fundacji Małżeństwo Rodzina, które zorganizowało orszak. Tym razem do ulicznej kolędy ze względu na własne święto nie włączył się Młodzieżowy Dom Kultury.

Uczestnicy wyruszyli z placu św. Jana Pawła II po godzinie 14.00, dość swobodnie uformowani pod trzema kolorami flag. Za czerwoną szli wierni z parafii katedralnej i pw. Miłosierdzia Bożego, za zieloną – z parafii pw. Ducha św. i św. Andrzeja Boboli, za niebieską – z parafii św. Józefa i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na ulicy 1 Maja rozegrała się dramatyczna walka dobra ze złem, ale jej wynik był jasny do przewidzenia. Orszak pod eskortą policji i straży miejskiej ulicą Franciszkańską dotarł do Rynku, gdzie pokłon złożyli królowie. Świętą rodzinę zagrali Katarzyna i Michał Bojnowscy z synkiem Jasiem, a królami byli  Krzysztof Jas, Stanisław Dziedzic i Dariusz Piechucki.

Święto Objawienia Pańskiego przypomina wydarzenia opisane w Ewangelii Mateusza, kiedy mędrcy ze Wschodu przybyli z daleka do Betlejem, by pokłonić się dzieciątku Jezus. W średniowieczu nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar.
Orszak Trzech Króli jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji – od stuleci przybycie Trzech Króli i złożenie drogocennych darów małemu Jezusowi odgrywane było w jasełkach oraz widowiskach herodowych.  W tym roku orszaki przeszły w 330 polskich miastach. Świętowanie połączone było z promocją prowadzonego przez Kościół katolicki dzieła misyjnego.

/asz/tepe/

Poprzedni artykułŚwidnicki sufit wśród laureatów „Wiki Lubi Zabytki”
Następny artykułTłok w tabeli świdnickiej halówki