Strona główna Bez kategorii Świdnica dla uchodźców z Donbasu

Świdnica dla uchodźców z Donbasu

48

Świdnica chce przyjąć jedną z rodzin Polaków ewakuowanych z Donbasu. Pomysł prezydenta miasta i radnych popiera Rzecznik Praw Dziecka, a Stowarzyszenie „Serce” deklaruje swoją pomoc.

Swidnica

Zgłosiliśmy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych akces udzielenia pomocy polskiej rodzinie uciekającej z Donbasu. Wierzę, że Świdnica, mimo od lat trudnej sytuacji w polityce mieszkaniowej, może dać dobry przykład innym gminom w naszym regionie. Wiemy, że wśród ewakuowanych jest dużo dzieci. Świdnica przyjazna rodzinom, uhonorowana tytułem Stolicy Dziecięcych Marzeń to miasto, które ma szczególną powinność, by nieść pomoc potrzebującym wsparcia i pomocy. Zwłaszcza, że sytuacja Polaków ewakuowanych z Donbasu jest szczególna, a solidarność w obliczu sytuacji niezwykle ważna – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Pomysł z życzliwością odebrał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. – Jestem przekonany, że  Świdnica jest miejscem wyjątkowym i bez wątpienia sprostałoby temu zadaniu – ocenia. – Dzieci i ich rodziny przybyłe z terenów ogarniętych konfliktem zbrojnym potrzebują nie tylko zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych i socjalno-bytowych, ale również wsparcia psychologicznego, edukacyjnego i medycznego. Nade wszystko potrzebują zrozumienia, empatii i wsparcia naszych rodaków oraz ciepłego i życzliwego przyjęcia. Świdnica to miejsce, które może nie tylko zabezpieczyć niezbędne potrzeby materialne i godnie przyjąć rodzinę, ale przede wszystkim Świdniczanie to wspaniali ludzie, którzy pozwolą potrzebującym dobrze poczuć się w swoim nowym środowisku.

Świdnica od lat przyjmuje rodziny repatriantów z terenów byłego ZSRR, umożliwiając stałe osiedlenie i udzielając wsparcia w powrocie do normalnego życia. Podobnie będzie w przypadku rodziny ewakuowanej z obszaru objętego konfliktem. Wiadomo, że w takiej sytuacji szczególną opieką otoczyć należy zwłaszcza najmłodszych. – Dzieci objęte obowiązkiem szkolnym będą musiały zaadoptować się do zmian w nowym środowisku, pokonując m.in. bariery językowe. Wsparcie w tej kwestii zadeklarowało już Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” – zaznacza prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Osoby ewakuowane z Donbasu uzyskają status obcokrajowców i uchodźców, którzy już przebywając na terenie Rzeczypospolitej, będą mogli występować o polskie obywatelstwo. Obecnie ich dane osobowe nie są znane, jednak jak zapowiada Departament Obywatelstwa i Repatriacji MSW, najpóźniej do końca stycznia br. te dane poznamy i będzie wiadomo dla kogo Świdnica będzie mogła stać się nowym domem.

/UM Świdnica, opr. red./

Poprzedni artykuł„Czwórka” na czele
Następny artykułNiecodzienne drobiazgi z przeszłości