Strona główna Bez kategorii Przyjdź, tańcz, protestuj!

Przyjdź, tańcz, protestuj!

1

Już po raz drugi Świdnica dołączy do miast, które wyrażą swój sprzeciw przeciwko przemocy wobec kobiet. Akcja „Nazywam się Miliard” zostanie zorganizowana 14 lutego w Walentynki. Świdniczanki, podobnie jak kobiety na całym świecie, zatańczą, aby wyrazić swój protest wobec przemocy.

 coverfb

Akcja One Billion Rising, a w Polsce znana pod hasłem „Nazywam się Miliard” została zapoczątkowana w 2011 roku przez działaczkę feministyczną Eve Ensler. 14 lutego 2015 r. w ponad 200 krajach i 60 miastach w Polsce kobiety, dziewczęta, a także mężczyźni i chłopcy wezmą udział w akcji przeciw przemocy – „One Billion Rising”- „Nazywam się Miliard”. Formą wyrazu protestu w tej akcji jest taniec. Właśnie w ten sposób na całym świecie, specjalnie w Walentynki, będzie można zademonstrować swój sprzeciw wobec  wszelkich przejawów przemocy, a także wyrazić solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet, które tej przemocy doświadczyły. Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet. Trudniej o dane odnośnie przemocy psychicznej i ekonomicznej oraz przemocy wobec dzieci i wśród dzieci, ponieważ rzadko jest ona zgłaszana.

 Świdnica zatańczyła przeciwko przemocy po raz pierwszy w 2014 roku. W pierwszej edycji wzięło udział kilkadziesiąt osób. – W tegorocznej mamy zamiar pobić rekord. Chcemy zaprosić do udziału jak najwięcej osób. Zatańczyć może każdy, nie ma ograniczeń wiekowych. Do protestu mogą oczywiście przyłączyć się  panowie – mówi Ewelina Leszko z DwieSzpilki.pl, współkoordynatorka akcji.

 W tym roku podobnie jak w ubiegłym w przygotowanie wydarzenia zaangażowała się Alina Szeptycka, która współpracuje z Feminoteką i polonistka w I LO w Świdnicy oraz Ewelina Leszko z regionalnego portalu dla kobiet DwieSzpilki.pl a także Katarzyna Twaróg i Małgorzata Szyszka nauczycielki z I LO. Co więcej, dołączyła również pracownia taneczna z MDK „Bartek” z instruktorką tańca Renatą Łukaszewicz-Szczepanik. Dla wszystkich chętnych, którzy chcą wziąć udział w wydarzeniu zostaną zorganizowane warsztaty, podczas których będzie można nauczyć się układu tanecznego. Szczegóły wkrótce.

/DwieSzpilki.pl, opr. red./

Poprzedni artykułSportowy obiekt przy Ułańskiej znów otwarty
Następny artykułNajlepsi sportowcy gminy Żarów