Strona główna Bez kategorii Czar elektroniki PRL-u, odsłona druga

Czar elektroniki PRL-u, odsłona druga

1

Ballada, Bambino, Elizabeth, Szarotka, Alina. Kto jeszcze pamięta urządzenia o tych wdzięcznych nazwach? Niegdyś były szczytem marzeń Polaków, a dziś zdumiewają żywotnością. – Jeśli się o nie dba, grają jak nowe – śmieją się pasjonaci elektroniki z czasów PRL-u i po raz drugi zapraszają do wieży ratuszowej w Świdnicy na wystawę poświęconą radioodbiornikom, urządzeniom odtwarzającym muzykę i komputerom.

Ballada

Tomasz Krug i Paweł Szill zgromadzili już setkę urządzeń, głównie spod znaku UNITRA. Większość działa i ma się świetnie, a zbiory stale rosną. Przed rokiem w wieży ratuszowej każdy mógł sprawdzić, jak dobrze mimo upływu lat działają radioodbiorniki, magnetofony, gramofony, a nawet stoły dla dj-ów z lat 80-tych. Podczas drugiej edycji będzie można obejrzeć nowe eksponaty, w tym pierwsze polskie radio turystyczne szarotka. Z nowościami pojawi się również pasjonat starych komputerów Tomasz Marcinkowski, który nie tylko stworzył imponującą kolekcję, ale także potrafił stare maszyny zmusić do wykonywania działań, o których ich konstruktorom się nie śniło. Na wystawie znajdą się m.in. komputery typu Amiga, Commodore oraz konsole do gier Pegasus i Nintendo. Podobnie jak podczas pierwszej edycji, i tym razem każdy chętny będzie mógł pograć w stare gry.

PRL Media rgb

Trzej świdniccy pasjonaci systematycznie powiększają swoje zbiory z myślą o stworzeniu w przyszłości stałej ekspozycji. Pomóc może każdy, kto chciałby oddać stary gramofon, radio czy komputer. Urządzenia można przekazać w trakcie wystawy.

Wystawa „Elektronika PRL-u” zostanie otwarta w niedzielę, 18 stycznia o godzinie 12.00 w świdnickiej wieży ratuszowej. Ekspozycje można będzie oglądać do 25 stycznia. Współorganizatorem jest LOT „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”.

/asz/

Zdjęcia Tomasz Krug i Paweł Szill

Poprzedni artykułFerie z OSiR-em
Następny artykułKomplet wygranych zawodniczek z Gimnazjum nr 1