Strona główna Bez kategorii Prezydent Moskal-Słaniewska ślubowała

Prezydent Moskal-Słaniewska ślubowała [FOTO/VIDEO]

0

Pracę ponad podziałami politycznymi, pozyskiwanie środków unijnych i empatię obiecała Beata Moskal-Słaniewska w pierwszym przemówieniu po oficjalnym objęciu funkcji prezydenta Świdnicy. Po 12 latach władzę oddaje Wojciech Murdzek, a jego miejsce zajęła była radna SLD. Podczas drugiej sesji Rady Miejskiej nowa prezydent przyjęła zaświadczenie z rąk miejskiego komisarza wyborczego i złożyła ślubowanie.

TP__6762

Beata Moskal-Słaniewska wygrała w II turze wyborów 30 listopada, pokonując dotychczasowego szefa miasta ponad 2 tysiącami głosów. Zaświadczenie o uzyskaniu funkcji prezydenta na  sesji Rady Miejskiej w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego tuż po 12.00 wręczył Eugeniusz Janusz, miejski komisarz wyborczy, podkreślając, że po raz pierwszy w historii prezydentem Świdnicy zostaje kobieta. Ślubowanie obserwowało obok radnych wielu gości, wśród których byli ustępujący prezydent, biskup elekt Waldemar Pytel z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, posłowie PO Teresa Świło i Robert Jagła.

– To dla mnie nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim wielkie zobowiązanie i odpowiedzialność – mówiła w krótkim przemówieniu prezydent Beata Moskal-Słaniewska. – Deklaruję ciężką pracę. Staje na czele pięknego miasta o ogromnym potencjale, który tkwi w ludziach. Wspólnie będziemy przeobrażać to miasto, by żyło się jeszcze lepiej.

Prezydent zadeklarowała zamiar wykorzystania w jak największym zakresie środków z nowego rozdania unijnego,a także współpracę ponad podziałami politycznymi na rzecz Świdnicy. O wzniesienie się ponad podziały zaapelowała również do radnych.

Marek Suwalski

 Marek Suwalski, nowy zastępca prezydenta

Nowa prezydent Świdnicy ogłosiła pierwszą decyzję kadrową. Jej zastępcą zostanie Marek Suwalski, 55-letni świdniczanin, członek SLD, w latach 1992-96 kierownik w ABK Nieruchomości Świdnickie, 1996-2010 główny specjalista ekonomiczny w MZEC-u, a w 2010-14 główny specjalista w PUO. Jak podkreślała Beata Moskal-Słaniewska, o wyborze zadecydowały przede wszystkie kompetencje. Zastępca będzie się zajmował przede wszystkim inwestycjami, nadzorem nad miejskimi spółkami i pozyskiwaniem środków zewnętrznych. Jak dodała, Marek Suwalski jest już po rozmowach z dotychczasowym zastępcą prezydenta, Ireneuszem Pałacem. Również ona sama spotkała się z ustępującym z funkcji szefa miasta Wojciechem Murdzkiem. Były prezydent zadeklarował współpracę i pomoc.

Na razie nie zostało obsadzone stanowisko drugiego zastępcy. Nie obejmie go Alicja Synowska, mimo że  – jak przyznała prezydent Moskal-Słaniewska – pojawiła się taka propozycja w rozmowach. Nowym rzecznikiem Urzędu Miejskiego zostanie za kilka tygodni Ewa Dryhusz, obecnie rzeczniczka prasowa Rzecznika Praw Dziecka.

Poprzedni artykułGarstecki i Barcicki wylecą z PiS
Następny artykułRada z nowymi wiceprzewodniczącymi i deklaracjami