Strona główna Bez kategorii Nowa koalicja w nowej Radzie Powiatu

Nowa koalicja w nowej Radzie Powiatu

50

Po wczorajszej wygranej Beaty Moskal-Słaniewskiej z SLD rządząca w mieście i powiecie Wspólnota Samorządowa traci wszystko. Traci przede wszystkim głównego sojusznika, jakim oficjalnie w kampanii była Platforma Obywatelska. Jest już pewne, że PO zawiąże koalicje z SLD, a niewykluczone, że także z Prawem i Sprawiedliwością. Układanka jest już niemal zakończona w powiecie. Dzisiaj podczas pierwszej sesji ślubowali nowi radni, a przewodniczącym Rady Powiatu ponownie został Krzysztof Sołtys Z PO.

Sesja Rady Powiatu (3)

Pierwsze obrady w niewielkiej sali narad starostwa w Świdnicy rozpoczął powiatowy komisarz wyborczy Andrzej Brzozowski, a poprowadził radny senior Ryszard Kuc. Na sesji pojawiły się 24 z 27 wybranych 16 listopada osób. Zabrakło Bogdana Kożuchowicza, który został burmistrzem Świebodzic i zrzeka się mandatu (ten mandat obejmie Violetta Chorąży) oraz Beaty Moskal-Słaniewskiej, która została prezydentem Świdnicy (ten mandat obejmie Krystian Werecki). Ślubowania nie złożył Wojciech Murdzek – nieobecny na sesji. Niewykluczone, że skład rady jeszcze ulegnie zmianie, ponieważ do sądu zostały zgłoszone protesty wyborcze. Prawdopodobnie w radzie nie będzie także Alicji Synowskiej, która być może zostanie wiceprezydentem Świdnicy.

Podczas obrad nowi radni 14 głosami wybrali na przewodniczącego Krzysztofa Sołtysa z PO. Kandydatami do funkcji wiceprzewodniczących są Urszula Ganczarek (PiS), Marek Zywer (Razem dla Powiatu) i Ryszard Kuc (SLD). Wybrani zostali Kuc i Zywer.

Kluczową kwestią będzie wybór zarządu, co ma się stać już w najbliższy piatek, 5 grudnia. Wiadomo już, ze nic nie zostało z gromko zapowiadanej koalicji Wspólnota Samorządowa – Platforma Obywatelska. PO porzuciła przegranego sojusznika z wyborów i będzie współrządzić z SLD, Wspólnym Powiatem Zygmunta Worsy, Razem dla Powiatu i radnym z komitetu Sabiny Cebuli. Niewykluczone, że do tego grona dołączy PSL. Starostą najprawdopodobniej zostanie Piotr Fedorowicz z PO, a wicestarostą Zygmunt Worsa (dotychczasowy starosta). Wspólnota po latach wraca do opozycji.

Ślubowanie złożyli radni Rady Powiatu Świdnickiego:

PSL

Magdalena Urbańska-Malucha

Zygmunt Bednarz

Tadeusz Szybiński

Edmund Staniewski

Maria Karkowska

PiS

Barbara Burak

Robert Garstecki

Urszula Ganczarek

Piotr Zalewski

Platforma Obywatelska

Stanisław Jarzyna

Ryszard Chołko

Krzysztof Sołtys

Piotr Fedorowicz

SLD

…………

Ryszard Kuc

Wspólnota Samorządowa

………….

Ireneusz Pałac

Beata Nejman

…………..

Wspólny Powiat

Zygmunt Worsa

Alicja Synowska

Paweł Ozga

Ryszard Gawron

Szczepan Kownacki

Razem dla Powiatu

Marek Zywer

Wiesław Witkowski

Sabina Cebula Porozumienie

Kazimierz Chajduga

Poprzedni artykułPijany kierowca autobusu
Następny artykułRada Miejska Świdnicy z nowymi sojuszami