Strona główna Bez kategorii Zaduma w Święto Niepodległości

Zaduma w Święto Niepodległości [FOTO]

5

– To jedno z najważniejszych świąt, dzień zadumy i refleksji, radości i odpowiedzialności za przyszłość. To okazja do rachunku sumienia. Co ja robię dla Ojczyzny? – o to pytał Gracjan Szymański, uczeń Gimnazjum nr 2, przed Pomnikiem Martyrologii Narodu Polskiego przy ulicy Słowiańskiej.  Po raz pierwszy nastolatek wygłosił przemówienie w Święto Niepodległości. Jak świętuje Świdnica?

IMG_5046

Tym razem główne uroczystości zorganizowano tylko przy ul. Słowiańskiej, nie było – jak w latach ubiegłych – spotkania na placu Grunwaldzkim pod Pomnikiem Zwycięstwa. W 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów o roli święta, o patriotyzmie i odpowiedzialności mówił zwycięzca konkursu na przemówienie z okazji 11 listopada. Spośród kilkudziesięciu prac świdnickich gimnazjalistów wybrane zostało przemówienie Gracjana Szymańskiego z Gimnazjum nr 2, który bez śladu tremy zaprezentował je wobec pocztów sztandarowych służb mundurowych, związków kombatanckich i wszystkich świdnickich szkół. Na uroczystości prowadzonej przez komendanta Hufca ZHP Piotra Pamułę znaleźli się parlamentarzyści, szefowie miejskich placówek,  samorządowcy i mieszkańcy.  Tłumnie przybyli kandydaci, chętni do przejęcia władzy podczas zbliżających się wyborów.

O oprawę muzyczną zadbała Świdnicka Orkiestra Dęta pod dyrekcją Kacpra Biruli, a  program artystyczny przygotował Zespół Pieśni i Tańca Jubilat. Wiersze recytowali Olga Łabędź i Marcin Jagnieszko. Wcześniej jednak w modlitwie prowadzonej przez księdza infułata Kazimierza Jandziszaka wspomniano powstańców od Konfederacji Barskiej po powstanie warszawskie, żołnierzy walczących o niepodległość w 1918 i  na frontach II wojny światowej, ofiary rzezi wołyńskiej,  żołnierzy niezłomnych i ofiary stanu wojennego. Na zakończenie złożono wieńce. Kwiaty w imieniu mieszkańców nieśli prezydent miasta, prezesi wszystkich organizacji kombatanckich, a także przedstawiciele najmłodszego pokolenia: Sandra Suchojad z SP nr 8, Natalia Balcerek z Gimnazjum nr 4, Wojciech Maruszewski i Karol Drozd ze świdnickiego Hufca ZHP. Po raz pierwszy własne delegacje z wiązankami miały partie i stowarzyszenie, walczące w kampanii wyborczej:  Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej.

Osobno świętował Sojusz Lewicy Demokratycznej, którego członkowie  w południe złożyli wieniec pod Pomnikiem Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim. – (…) Zebraliśmy się, aby oddać cześć ówczesnym twórcom tego państwa, którzy pomimo różnic, jakie narzucały państwa zaborcze, pomimo różnic pomysłów na odradzający się kraj, a także różnic społeczno-politycznych potrafili porozumieć się w najważniejszych sprawach – mówił lider SLD w Świdnicy Adama Markiewicz i tłumaczył, dlaczego Sojusz świętował osobno. – Czcimy tę pamięć pod pomnikiem, przypominającym zwycięstwo pod Grunwaldem nad krzyżackim zakonem, zagrażającym w tamtym czasie istnieniu państwa polskiego. Czcimy tę pamięć pod pomnikiem, wzniesionym dla zwycięzców II wojny światowej, którzy pokonali w Europie nazizm. Pomnik ten łączy historię Polski, tę dawną i tę powojenną i powinien łączyć nas także z dzisiejszą historią. Symbolizuje walkę o wolność i niepodległość w różnych czasach. Dla młodzieży powinien być symbolem patriotyzmu i ciągłości istnienia naszej Ojczyzny. To w tym miejscu powinniśmy obchodzić państwowe święta. Władze miasta starają się zapomnieć o wydarzeniach, które symbolizuje ten pomnik. A to symbol polskości Ziem Odzyskanych, odbudowanych i zagospodarowanych przez naszych dziadków, rodziców i przez dziś żyjących tu Polaków, symbol naszej obecności na zachodnich ziemiach Polski.

Poranne miejskie uroczystości, w których dominował poważny ton, zakończyła msza św. w katedrze. Na mieszkańców czeka jeszcze sporo atrakcji:

godz. 13.45
Start VII Świdnickiego Biegu Niepodległości
Miejsce: Rynek – naprzeciwko Informacji Turystycznej
Trasa: Rynek, Grodzka, Zamkowa, Kotlarska, Długa, Daleka, Pułaskiego
Zapisy w godzinach: od 11.30 do 13.30 – hol sali teatralnej ŚOK, Rynek 43
Organizator: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji

godz. 17.00
Koncert piosenek współczesnych w programie pt. „Pociąg do Niepodległości”
w wykonaniu świdnickich twórców
Wręczenie tytułu Honorowy Obywatel Miasta oraz tytułów Zasłużony dla Miasta Świdnicy
Wręczenie nagród za osiągnięcia w dziedzinie kultury
Miejsce: Sala teatralna ŚOK, Rynek 43
Wstęp z zaproszeniami

godz. 19.00
„Marsz ku wolności” – przemarsz z teatru z udziałem Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz Świdnickiej Orkiestry Dętej
pod tablicę upamiętniającą pobyt Józefa Wybickiego w Świdnicy

Pokaz laserowy
Miejsce: Rynek

Poprzedni artykułWybierz z nami prezydenta i Radę Miejską Świdnicy [SONDA]
Następny artykułRekordowy Bieg Niepodległości [FOTO/VIDEO]