Strona główna Bez kategorii Centrum Przesiadkowe nie w tym roku

Centrum Przesiadkowe nie w tym roku [FOTO]

20

Na komfortowy odjazd z nowego dworca autobusowego  podróżni będą musieli poczekać do 2015 roku. Po raz kolejny oddalił się termin zakończenia największej i najdroższej inwestycji ostatnich lat w Świdnicy. Budowane od 2013 roku Centrum Przesiadkowe miało być gotowe najpierw we wrześniu 2014, potem na koniec listopada. Teraz mowa jest o pierwszych miesiącach przyszłego roku. Co jest przyczyną kolejnej zmiany terminu?

Centrum_przesiadkowe_09

Centrum Przesiadkowe to kompleksowe rozwiązanie dla obsługi pasażerów komunikacji międzymiastowej. W ramach projektu odrestaurowano dworzec kolejowy Świdnica Miasto, przebudowano fragment ulicy Kolejowej, ulice Dworcową i cześć placu Grunwaldzkiego. Powstaje także nowy, komfortowy dworzec dla autobusów. Oba dworce maja połączyć podziemne tunele. I – jak tłumaczy przedstawiciel miasta – tu jest problem.

– Po odsłonięciu przęseł nad torami kolejowymi okazało się, że istniejąca konstrukcja stalowa nie spełnia warunków bezpieczeństwa użytkowania, a jej naprawa jest nieopłacalna. To wprowadziło sporo zmian, które musiał uwzględnić zarówno projektant, jak i wykonawca – tłumaczy Stefan Augustyn z Urzędu Miejskiego w Świdnicy. – Z tych też powodów wykonawcy nie udało się dotrzymać przesuniętego terminu z września na koniec listopada, co już w lipcu zapowiadaliśmy. Obecnie z uwagi na przedłużające się procedury akceptacji przez PKP i Urząd Transportu Kolejowego zastosowanego systemu montażu szyn kolejowych i z uwagi na konieczność wykonania projektów budowlanych  zamiennych w celu rozwiązania kolizji sieci infrastruktury kolejowej, zaistniałych w czasie realizacji prac budowlanych, których nie można było przewidzieć na etapie projektowym, termin zakończenia tego elementu przewidywany jest w pierwszych miesiącach 2015 r.

Prace na ulicach Dworcowej i Kolejowej zostały zakończone. Ponadto sfinalizowaliśmy również plac przed dworcem PKP, plac manewrowy z przystankami dla PKS i budynek dworca PKS. Obecnie dobiegają końca prace na pl. Grunwaldzkim. Trwają roboty związane z przejściem podziemnym pomiędzy dworcem PKP i PKS, przed nami jeszcze wykonanie wiaty na przystanki oraz chodników wokół dworca – wylicza Monika Froń-Dąbrowska z firmy Skanska. Zmiany dotyczace tunelu nie pozostana bez wpływu na koszt całej inwestycji. Centrum Pzresiadkowe miało kosztować niespełna 22 miliony złotych (w tym 14 milionów unijnej dotacji). – W związku ze zmianami w projekcie i zakresie prac jasne jest, że wykonawca będzie oczekiwał większego wynagrodzenia, natomiast decyzje takie zawsze podejmujemy po szczegółowej analizie. W chwili obecnej nie jest jeszcze przesądzone, ile ostatecznie dopłacone zostanie wykonawcy – mówi rzecznik UM.

Ani wykonawca, ani inwestor, czyli miasto nie ryzykują podania dokładnego terminu zakończenia i uruchomienia całego Centrum Przesiadkowego.

/asz/

 

Poprzedni artykułSukces świdnickich tancerzy
Następny artykułPolecamy: Norman Davies „Serce Europy”