Strona główna Bez kategorii Bez strachu na ratunek

Bez strachu na ratunek

0

Dzieci i młodzież coraz lepiej wiedzą, jak pomóc, zanim przyjadą profesjonalni ratownicy. Swoje umiejętności sprawdzają podczas konkursów, współorganizowanych przez Polski Czerwony Krzyż. Uczniowie świdnickich podstawówek rywalizowali już po raz siódmy, a gospodarzem konkursu pierwszej pomocy „Umiemy pomagać” była Szkoła Podstawowa nr 315.

zawody315

Każdy z uczestników musiał wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie zespoły wykonywały kolejno te same zadania: resuscytację krążeniowo oddechową osoby dorosłej, udzielenie pomocy kobiecie, która zemdlała i jest w szoku, dziecku, które ma poparzenie przedramienia II stopnia, dziecku, które tonęło,  człowiekowi porażonemu prądem, kierowcy, który jest w szoku i ma ranę ciętą dłoni, rowerzyście, który został potrącony przez samochód, jest nieprzytomny i ma złamanie otwarte przedramienia, człowiekowi, który ma krwawienie z nosa i rany cięte rąk.

 Po raz czwarty w historii konkursu, aktywny udział brała w nim publiczność, którą stanowiły 5-osobowe grupy uczniów z poszczególnych szkół. Widzowie prezentowali plakaty na temat znaczenia pierwszej pomocy i hasła dotyczące bezpiecznych zachowań. Ich prezentacje były nagradzane przez jurorów punktami, które dopisywano do punktacji danej szkoły. W ten sposób publiczność miała realny wpływ na końcową klasyfikację.

Nad przebiegiem poszczególnych konkurencji czuwało jury w skład którego weszli Teresa Borek reprezentująca Zarząd Rejonowy PCK,  Jowita Niemiec – sędzia główny, Roman Dulanowski – sędzia techniczny oraz pani Anna Skwarzyńska ze świdnickiego Sanepidu,  Katarzyna Czepil z Powiatowej Komendy Policji i  Rafał Bawoł z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

 Wyniki współzawodnictwa:

 I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy

 Rozstrzygnięty został także konkurs plastyczny dla uczniów z klas I – III:

 I miejsce – Magdalena Suchanek – Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej,

II miejsce – Dominik Gliwa – Szkoła Podstawowa nr 105,

III miejsce – Kacper Szewczyk – Szkoła Podstawowa nr 315

Jakub Król – Szkoła Podstawowa nr 4.

Organizacja i prowadzenie:  Alina Jasionowicz, Alicja Komarnicka,  Magdalena Butkiewicz i  Bożena Podlewska.

/SP 315, opr. red./

 

 

 

Poprzedni artykułMłodzież dla „EKOjczyzny”
Następny artykułWażne przed II turą wyborów w Świdnicy