Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Młodzież dla „EKOjczyzny”

Młodzież dla „EKOjczyzny”

1

Przez 16 dni gimnazjaliści klas I i II z terenu gminy Świdnica uczestniczyli w projekcie „Moja EKOojczyzna”, badając m.in. pH wody, gleby oraz gatunki chronione. Efektem ich pracy jest ekologiczna mapa gminy Świdnica.

EKO OJCZYZNA

W Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie zorganizowano konferencję podsumowującą projekt ,,Moja EKOjczyzna”, dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz z budżetu gminy.

– Przez 8 dwudniowych turnusów, gimnazjaliści z Gimnazjum im. Szarych Szeregów z Pszenna, Gimnazjum im. Książąt Świdnickich z Witoszowa Dolnego oraz Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej uczestniczyli przez 120 godz. w zajęciach  ekologicznych. 40 godzin to wycieczki tematyczne m.in. do Oczyszczalni Odpadów Zawiszów, szkółki leśnej w Bojanicach, elektrowni wodnej w Lubachowie, stacji uzdatniania wody w Jagodniku oraz oczyszczalni ścieków w Krzyżowej. Następne godziny uczestnicy projektu spędzili już w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie,  korzystając ze  specjalistycznego sprzętu: mikroskopy, lupy, czerpaki na wodę, łopatki, odczynniki chemiczne, wykonując badania pH wody i gleby. Odbyli także spotkania z z przedstawicielami Nadleśnictwa Świdnica, Urzędu Gminy Świdnica oraz Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – mówi wójt gminy Teresa Mazurek

– Celem głównym tego spotkania było przedstawienie zebranych wyników z przeprowadzonych zajęć i wycieczek tematycznych. Raporty sporządzone przez uczniów przedstawiają aktualną statystykę stanu powietrza, gleby i wody oraz gatunków chronionych w gminie Świdnica. Uczestnicy stworzyli także ekologiczne mapy gminy Świdnica – dodaje Agnieszka Wójcik, kierownik działu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy.

/UG Świdnica/

 

Poprzedni artykułCzary Penelopy: Suflet makaronowo – serowy
Następny artykułBez strachu na ratunek