Strona główna Bez kategorii Świdniczanie w Europie, Europa w Świdnicy

Świdniczanie w Europie, Europa w Świdnicy

0

Uczniowie I LO odwiedzali Niemcy, licealiści z „drugiego” wizytowali Wielką Brytanię. Natomiast do świdnickiego Zespołu Szkół Mechanicznych przyjechała młodzież z Gelsenkirchen. Końcówka września upłynęła pod znakiem wymian partnerskich.

Kasprowiczanie w Biberach

We wrześniu 2013 roku,  23 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy przyjęło do swoich domów gości z partnerskich szkół w Biberach, by móc wyruszyć w dniach 20.09-26.09.2014r z rewizytą do swoich niemieckich koleżanek i kolegów. Na uczniów i opiekunów (Bożena Furmankiewicz i Paweł Barański) czekał ciekawy, pełen atrakcji program – od wspólnego gotowania tradycyjnej potrawy ze Szawbii,  przez udział w zajęciach lekcyjnych (pierwsza lekcja zaczyna się o 7.25!), przejażdżkę łódkami po Riss, do wizyty na wolnym wybiegu zagrożonego gatunku małp.

I LO

Najbardziej wyczekiwanym punktem programu była wycieczka do Monachium  na niezapomniany Oktoberfest.  Stolica Bawarii, rejs statkiem z Friedrischshafen do położonego na wyspie uroczego Lindau  dostarczył wszystkim niepowtarzalnych wrażeń. Impreza pożegnalna, w czasie której zostały zaprezentowane przygotowane przez uczniów i nauczycieli wiersze i piosenki, była świetnym podsumowaniem kolejnego udanego projektu. Program wymiany szkolnej jest dofinansowany przez PNWM w Warszawie.

Młodzież z Gelsenkirchen w ZSM

Już po raz trzeci Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy gościł uczniów z partnerskiej szkoły w Gelsenkirchen. Tym razem przyjechało 16 uczniów i 3 opiekunów. Koordynatorem projektu po stronie niemieckiej jest   Christoph Hense, nauczyciel informatyki, a po stronie polskiej  Jolanta Sajdak, nauczycielka j. niemieckiego. Współpraca z Niemcami trwa od 2010 roku, uczniowie z Mechanika w tym roku szkolnym pojadą już po raz piąty  do Niemiec. Tegoroczna wizyta miała miejsce  w dniach  21-27.09.2014, a myślą przewodnią projektu była technika digitalna – uczniowie w grupach polsko-niemieckich konstruowali elektroniczną kostkę do gry.

ZSM

Przyjazd uczniów z Niemiec jest świetną formą poznawania kultur obu narodów oraz przełamywania  stereotypów. Uczniowie z Niemiec mieli możliwość poznania kuchni polskiej oraz polskiej gościnności. Wymianę rozpoczęła tradycyjnie polsko-niemiecka lekcja na temat Kręgu z Krzyżowej. W programie znalazły się również Góry Sowie,  zwiedzanie Kompleksu Riese i Obozu Koncentracyjnego w Gross Rosen. Uczniowie zobaczyli także Wrocław i świdnickie zabytki, m.in. Kościół Pokoju.

„Drugie” w Birmingham

W ostatnich dniach września uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy byli goszczeni przez uczniów King Edward VI Camp Hill School z Birmingham (Anglia). Była to już szósta edycja współpracy między naszymi szkołami. Do Anglii wyjechało 15 uczniów pod opieką  Iwony Juźwy i  Jacka Iwancza. Wcześniej uczniowie i nauczyciele przyjmowali w kwietniu gości ze szkoły partnerskiej.

II LO

Dwa dni świdniczanie spędzili uczestnicząc w zajęciach z chemii, biologii, matematyki oraz filozofii i plastyki. W piątek uczniowie II LO przedstawili na forum szkoły prezentację swojej szkoły i regionu oraz film nakręcony przez Jakuba Kiszczyszyna o typowym szkolnym dniu. W sobotę wspólnie zwiedzaliśmy całą grupą Oxford, a w niedzielę inne ciekawe miejsca pod opieką gospodarzy.

/opr. red./

 

 

Poprzedni artykułMistrzowskie tytuły jadą do Świdnicy [FOTO]
Następny artykułNie dała się oszukać!