Strona główna 112 Oszczędzili 100 tysięcy, nie dali się fałszywym wnuczkom

Oszczędzili 100 tysięcy, nie dali się fałszywym wnuczkom

0

Seniorzy coraz częściej nie dają się już nabierać! Kampania informacyjno – prewencyjna realizowana przez świdnicką Policję, a dotycząca oszustw metodą „na wnuczka”, przynosi efekty – cieszy się Katarzyna Czepil z KPP w Świdnicy. Sprawcy próbowali wyłudzić od 6 starszych osób ponad 100 tysięcy złotych. Dzięki postawie potencjalnych pokrzywdzonych, próby oszustw spełzły na niczym.

 pieniadze

 Kampania informacyjno – prewencyjna realizowana przez świdnicką policję, a dotycząca oszustw metodą „na wnuczka”, przynosi efekty. Coraz częściej, oprócz informacji o osobach pokrzywdzonych, docierają do policji informacje o kolejnych seniorach, którzy uniemożliwiają oszustom popełnienie przestępstwa.

 Tak było i tym razem na terenie Świdnicy, gdzie w ciągu jednego dnia sprawcy podając się przez telefon za członków rodziny, próbowali wyłudzić od 6 starszych osób po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dzięki odpowiedniej postawie pokrzywdzeni nie dali sobie wyłudzić łącznie ponad 100 tys. złotych. To kolejne już osoby z terenu powiatu świdnickiego, które nie dały się oszukać.

Oszuści najczęściej opowiadają o wypadkach drogowych, których sprawcami są bliscy starszych osób. Przekazują informację, że jedynym sposobem na załatwienie sprawy i uniknięcie odpowiedzialności jest przekazanie pieniędzy za pośrednictwem kuriera z policji lub prokuratury. Nie wierzmy takim osobom i pod żadnym pretekstem nie przekazujmy im żadnych pieniędzy – apeluje policja.

Policja  przypomina:

Oszuści żerują na ludzkiej naiwności.Zachowajmy szczególną ostrożność.

 Zadbajmy o swoich bliskich zwłaszcza tych w podeszłym wieku i uczulmy ich na tego typu zachowania. Wystarczy tylko zachowywać kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności.

 Nie podawajmy przez telefon kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy.

 Nie przekazujmy gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym.

 Nie wpuszczajmy do domu osób, których nie znamy.

 Wystarczy jeden telefon do krewnego na znany numer, aby potwierdzić czy rzeczywiście członek rodziny potrzebuje wsparcia finansowego.

 Zastosujmy się do tych kilku prostych rad zanim utracimy oszczędności, niejednokrotnie całego życia.

 W takich przypadkach prosimy o natychmiastowy kontakt z Policją pod bezpłatnym numerem 997.

/KPP Świdnica, opr. red./

Poprzedni artykułW elitarnym gronie zDolnych Ślązaków
Następny artykułTadeusz Grabowski odszedł ze Wspólnoty Samorządowej