Strona główna Bez kategorii W elitarnym gronie zDolnych Ślązaków

W elitarnym gronie zDolnych Ślązaków

0

Aleksandra Karwala za działalność społeczną oraz Szymon Józwicki (absolwent Gimnazjum nr 1) za osiągnięcia w nauce i sukcesy w konkursach zostali uhonorowani stypendiami w ramach Programu Stypendialnego „zDolny Ślask”. Uczniowie II LO w Świdnicy znaleźli się wśród 50 wybitnie uzdolnionych uczniów naszego województwa. W Sali Koncertowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu stypendia wręczali przedstawiciele władz wojewódzkich oraz Fundacji Edukacji Międzynarodowej. Stypendium za osiągnięcia naukowe otrzymał także Jakub Nejman ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu.

gala zDolny Ślązak

Zdjęcie II LO

Stypendia przyznano w kategoriach: za osiągnięcia naukowe (26 stypendiów), sportowe (18), artystyczne (5), za działalność społeczną (5) oraz jedno stypendium specjalne. Laureatami konkursu zostali uczniowie i absolwenci szkół podstawowych (15 osób), gimnazjów (23 osoby) oraz szkół ponadgimnazjalnych (17 osób).

Uczniowie i absolwenci szkół podstawowych otrzymali roczne stypendia (na rok szkolny 2014- 2015) w wysokości 2500 zł każde, uczniowie i absolwenci gimnazjów – po 3000 zł, a uczniowie i absolwenci szkół ponadgimnazjalnych – po 3500 zł. Stypendium specjalne to 5000 zł.

II LO w Świdnicy informuje, że Szymon Józwicki , uczeń klasy I b, stypendium Kapituły „zDolny Śląsk” otrzymał za:

• wyjątkową średnią ocen 5,67;

• udział w licznych konkursach, takich jak „zDolny Ślązak” (dwukrotne uzyskanie tytułu laureata w dziedzinie chemii, również dwukrotne zdobycie tytułu finalisty z biologii i z geografii ), Rejonowa Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia ( I miejsce), inne konkursy na szczeblu międzyszkolnym i powiatowym (wysokie noty);

• działalność społeczną, m.in. rozwijanie pasji sportowych w klubie siatkarskim UKS DEKORIA ŚWIDNICA.

Szymon, jak widać, potrafi znaleźć czas zarówno na naukę, jak i na zajęcia pozaszkolne, a to przynosi rezultaty.

Aleksandra Karwala, uczennica klasy III b, ponownie została doceniona za działalność społeczną. Na uwagę zasługują m.in.:

• prowadzenie drużyny harcerskiej, w tym zorganizowanie warsztatów dla liderów małych grup harcerskich, pełnienie funkcji komendantki podczas Zlotu Chorągwi Dolnośląskiej ZHP 2014 i instruktorki Harcerskiej Szkoły Ratownictwa;

• wolontariat związany z akcją „Mogiłę Pradziada Ocalić Od Zapomnienia” – na terenie Ukrainie;

• akcja pomocy na rzecz Justyny Piotrowskiej – czekającej na rodzinny przeszczep płuca;

• zorganizowanie festynu ze zbiórką do puszek na rzecz sparaliżowanego pana Bogdana Barana;

• przeprowadzenie zajęć praktycznych z I Pomocy dla uczniów klasy II Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy;

• zaangażowanie w akcję „Szlachetna Paczka”.

Umiejętności lidera i wielkie zaangażowanie Aleksandry zostały docenione przez panią Lidię Geringer de Oedenberg, posłankę do Parlamentu Europejskiego, która zaprosiła Olę do siedziby Parlamentu w Brukseli w 2013, a Kapituła Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień już po raz drugi przyznała jej stypendium.

/opr. red./

 

Poprzedni artykułNielegalny tytoń i papierosy
Następny artykułOszczędzili 100 tysięcy, nie dali się fałszywym wnuczkom