Strona główna Bez kategorii Młodzież chce więcej

Młodzież chce więcej

22

Więcej miejsc spotkań dla młodych ludzi, więcej darmowego internetu, więcej połączeń autobusowych ze Świdnicą. – I więcej kontaktu z władzami powiatu. Zbyt wiele ważnych dla nas decyzji – jak choćby w sprawie szkół –  podejmuje się bez naszego udziału – mówią licealiści. I twierdzą, że mają dość energii, by aktywnie działać. Po Młodzieżowych Radach Miejskich i Gminnych tworzy się Młodzieżowa Rada Powiatu Świdnickiego.

MRP 3

Ma w niej zasiadać 29 osób, reprezentujących wszystkie szkoły ponadgimnazjalne i gimnazja z powiatu. W wyborze radnych pomogą albo już działające Młodzieżowe Rady Miejskie, albo szkoły. – Liczba mandatów z poszczególnych gmin jest identyczna jak w przypadku dorosłej rady – mówi Michał Wąż, przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, inicjator powołania kolejnego szczebla młodego samorządu. Podczas dzisiejszej konferencji „Twój Powiat, Twoja Młodzieżowa Rada” w Zespole Szkół Specjalnych w Świdnicy spotkali się uczniowie świdnickich szkół.

Po pierwsze dowiadywali się, na czym polega idea młodej samorządności, po drugie – sami zgłaszali tematy, którymi warto się zająć i omawiali je w grupach. Nikogo nie trzeba było specjalnie zachęcać. – Taka rada jest nam bardzo potrzebna – mówią zgodnie Marzena Ceglińska, Paulina Ciosek i Kornelia Olender z III LO w Świdnicy. – To konieczne, żeby młodzież miała głos w ważnych dla siebie sprawach. Chcemy opiniować to, co robią dorośli radni np. w kwestii szkół. Może także nasze postulaty wreszcie będą miały siłę przebicia. Zgłosiłyśmy się tu same, nikt nas nie musiał namawiać. Będziemy miały czas i ochotę do działania.

Wśród pierwszych propozycji pojawiła się  idea stworzenia informatora lub biuletynu, który wyjaśniłby młodym ludziom, jak działają samorządy, co od nich zależy, jakie można mieć oczekiwania. – Naprawdę nasza wiedza jest bardzo mała i często na coś się złościmy, a nie mamy pojęcia, z kim rozmawiać – tłumaczyli. Chcą także lepszego dostępu do darmowego internetu, utworzenia klubów młodzieżowych. Chcieliby również inicjować akcje charytatywne.

Dzisiaj wybranych zostało pierwszych 10 radnych z okręgu świdnickiego: Maciej Wojtal,  Marzena Ceglińska, Adrianna Jajko, Dominik Kulaszewski, Dominik Wąsowicz,  Kornelia Winiarska Małgorzata Czeladzka,  Bartosz Wiecheć, Eryk Bazydło, Michał Rutecki.

Sesję inauguracyjną Młodzieżowej Rady Powiatu zaplanowano na 18 listopada.

/asz/

 

Poprzedni artykułFashion Day 2014 [WYNIKI]
Następny artykułDekoria zwycięża w Międzylesiu