Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Nazbieraj trochę zdrowia

Znanenieznane.pl: Nazbieraj trochę zdrowia

0

Miłków jest jedną z najstarszych wsi u stóp Karkonoszy. Historia tego miejsca wiąże się z medycyną niekonwencjonalną i uprawianiem zielarstwa. Ludowe wierzenia w moc ziół dały początek uprawianiu bogatej roślinności i licznym praktykom związanym z uzdrawianiem. Skuteczne działania miejscowych zielarzy przyciągały chorych i ciekawskich. Turyści będący w okolicy często zbierają kwiaty i zioła, nie zdają sobie jednak sprawy z ich niezwykłych właściwości.

pfw_Details-0

Żeby zrobić naprawdę dobry eliksir trzeba znać przepis i mieć pewną wiedzę o ziołach. W okolicy Miłkowa znaleźć można między innymi sasankę alpejską. Roślina wygląda pięknie, ale służy tylko do podtruwania wrogów. Górzysty teren porośnięty jest również najrozmaitszymi pierwiosnkami. Niektóre z nich są głównym składnikiem leków na bezsenność. Herbatka zaparzona z pierwiosnka wycisza, uspokaja i pomaga zasnąć. Najlepsze z nich są te, starannie zaparzone przez babcię. Zbierając zioła w Miłkowie nie można pominąć tak cennej rośliny jak jastrzębiec. Obecnie jej ziele służy do leczenia złej przemiany materii, kamicy nerkowej, chorób płuc, a także wrzodów dwunastnicy i żołądka.

Z bogatej i ciekawej flory w Miłkowie słynął też barokowy park. Tutejszy pałac znany był z okazałego dziedzińca i sporego zespołu pałacowo parkowego. Wierzby, jawory i dęby są uzupełnieniem dla starych urządzeń wodnych, w tym zabytkowej fosy. Dziś pałac pełni rolę luksusowego hotelu. Obiekt należy do rodziny Spiż, założycieli Minibrowaru „Spiż” we Wrocławiu i Katowicach.

Legendy

Jedna z miłkowskich legend dotyczy właścicielki osady, która chciała żyć wiecznie. Kobieta należała do grupy laborantów, wymyślających wciąż nowe specyfiki. Pragnąć nieśmiertelności chodziła po okolicy, zbierała zioła i robiła magiczne mikstury. Legenda głosi, że znalazła receptę na życie wieczne. Przepis na nieśmiertelność zaginął później, w którymś z czeskich zamków.

Co można robić w Miłkowie?

  • Podziwiać kartusz herbowy hrabiów Matuschków, który znajduje się nad głównym wejściem do pałacu.
  • Wziąć udział w grze w paintball lub pojeździć na quadzie.
  • Obejrzeć gotycki kościół p.w. św. Jadwigi.
  • Podziwiać stare, zabytkowe miłkowskie domy.

Czego nie wolno pominąć?

  • Góralskiej chaty w obrębie pałacowego parku.
  • Muru cmentarnego, w który wbudowane zostały trzy krzyże pokutne.
  • Stadniny koni, gdzie można nauczyć się jeździć konno.
  • „Minicyrku”.
  • Domów „tyrolskich”.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

znanenieznane.pl

Poprzedni artykułPolecamy: Ksiega stylu Coco Chanel
Następny artykułCzary Penelopy: Tort lodowy