Strona główna Temat dnia Witaj szkoło

Witaj szkoło [FOTO]

2

Kilkanaście tysięcy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych rozpoczęło w Świdnicy nowy rok szkolny 2014/2015.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014_05

Łatwiej mi wysyłać was na wakacje kończąc rok szkolny, bo to przesłanie jest bardziej radosne. Natomiast nawoływać do tego, że trzeba wejść w rytm rannego wstawania, uczenia się, systematycznej pracy jest trochę gorzej. Ale zapewniam was, że jest to pewien rodzaj fajnej przygody – mówił Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy.

Wśród obecnych na uroczystości byli również parlamentarzyści i świdniccy radni. Program artystyczny, w którym uczniowie z nauczycielami zamieniają się rolami, przypadł do gustu i tym najmłodszym, którzy po raz pierwszy zasiądą w szkolnych ławach, i tym, którzy o szkolnych przygodach mogą tylko powspominać.

Z okazji inauguracji roku szkolnego Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka wystosował list do wszystkich uczniów. W tym roku, kierując w liście serdeczne życzenia dla uczniów i nauczycieli, Rzecznik zwrócił szczególną uwagę na przypadającą w dniu 20 listopada 25. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to dokument szczególny dla wszystkich Polaków, gdyż to właśnie nasz kraj przedstawił jego projekt i zaproponował Komisji Praw Człowieka ONZ jego uchwalenie. Niewątpliwie jest to  jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby nieustanie przypominać, że ojczyzną praw dziecka jest właśnie Polska.

Rok szkolny 2014/2015 będzie czasem wielu debat o prawach dzieci. Zgodnie z ustalonymi przez Minister Edukacji Narodowej kierunkami polityki oświatowej, nadchodzący rok ma być „Rokiem szkoły zawodowców”. Obok szkolnictwa zawodowego, priorytetem będzie wspieranie rozwoju dziecka młodszego (zwłaszcza sześciolatków) na kolejnych etapach edukacyjnych oraz profilaktyka agresji i przemocy w szkołach, a także edukacja włączająca uczniów z niepełnosprawnościami, co Rzecznik przyjmuje z dużym zadowoleniem.

Poniżej pełna treść listu

Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie

skończyły się wakacje, a Wy uśmiechnięci i wypoczęci wracacie do szkół. Dla niektórych z Was będzie to pierwszy rok nauki. Szczególnie gorąco witam sześciolatków rozpoczynających w tym roku wspaniałą szkolną przygodę. Wierzę, że dla wszystkich z Was – tych najmłodszych i tych trochę starszych – nadchodzący rok szkolny będzie obfitował w ciekawe doświadczenia, wzbogaci Waszą wiedzę i umiejętności, przysporzy serdecznych przyjaciół.

W listopadzie tego roku mija 25 lat od uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka – najważniejszego międzynarodowego dokumentu określającego prawa przysługujące dzieciom. Mam nadzieję, że w związku z tym wydarzeniem nowy rok szkolny 2014/2015 będzie czasem szczególnym dla całej społeczności szkolnej. To przecież znakomita okazja do rozmów o Waszych prawach i potrzebach – nie tylko edukacyjnych. Zachęcam więc Rady Pedagogiczne, Samorządy Uczniowskie i Rady Rodziców do podjęcia różnorodnych inicjatyw podkreślających podmiotowość dziecka i przypominających o jego prawach – także do wypoczynku i zabawy.

Mam do Was prośbę – udowodnijcie, że można się uczyć, bawiąc. Proszę więc dzieci i nauczycieli o wspólne przygotowanie ciekawych zajęć, promujących prawa dziecka i wiedzę o Konwencji o Prawach Dziecka. Macie już przecież wprawę w takich przedsięwzięciach – pokazaliście to podczas Roku Janusza Korczaka. Teraz czas na kontynuację!

W nadchodzącym roku szkolnym życzę nam wszystkim, aby respektowanie praw dziecka stało się naturalną codziennością. Polska była przecież inicjatorem i pomysłodawcą Konwencji o Prawach Dziecka, to w naszym kraju żył i wspierał dzieci pierwszy nieformalny rzecznik praw dziecka – Janusz Korczak. Jesteśmy więc w sposób szczególny zobowiązani do tego, aby prawa dziecka były w Polsce znane i przestrzegane. Dziękuję polskim pedagogom za wysiłek włożony w wychowanie młodego pokolenia i życzę, jak najlepszych efektów w realizacji idei Starego Doktora.

Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom życzę w nowym roku szkolnym samych sukcesów i dni pełnych uśmiechu.

Z najserdeczniejszymi pozdrowieniami
Wasz Rzecznik
Marek Michalak

Poprzedni artykułZawodniczki Stragony z medalami mistrzostw Polski
Następny artykuł“Szkiełko i oko – tajemnice optyki”