Strona główna Bez kategorii Razem czy osobno? Wspólnota Samorządowa przed wyborami

Razem czy osobno? Wspólnota Samorządowa przed wyborami

10

Większość wystartuje z własnych komitetów, choć deklarują ścisły związek ze Wspólnotą Samorządową Ziemi Świdnickiej. Ugrupowanie, które przez niemal trzy kadencje rządziło w większości gmin i w powiecie świdnickim, ujawniło swoich – i zaprzyjaźnionych – kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydenta Świdnicy. Wspólnota tylko częściowo ujawnia kandydatów do Rady Miejskiej Świdnicy. Wśród nich jest jeden z radnych niedawnej opozycji.

Wspólnota kandydaci

Kandydaci na szefów gmin. Od lewej: Stanisław Leń (Marcinowice), Bogdan Kożuchowicz (Świebodzice), Wojciech Murdzek (Świdnica), Leszek Michalak (Żarów), Grzegorz Grzegorzewicz (Jaworzyna Śląska), Lech Markiewicz (Strzegom)

Trudno ocenić, czy – jak deklaruje WS – to jest drużyna, czy tylko grupa kilku członków, wzmocniona sympatykami. Nawet urzędujący od 12 lat prezydent Świdnicy i lider WS zdecydował się na start z imiennego komitetu (KWW Wojciecha Murdzka-Wspólnota Samorządowa). Jak tłumaczył podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 17 września, w żaden sposób nie odcina się od swojego ugrupowania, a chce zaznaczyć otwartość dla niezwiązanych z jego ugrupowaniem. – Poza tym większość wyborców nie orientuje się w tym, jak nazywają się lokalne ugrupowania, nazwisko jest znacznie prostsze do identyfikacji – mówił Murdzek. Jak dodał Ireneusz Pałac, szef kampanii wyborczej WS: „świat się nie kręci wokół nazwy, a na tę chwilę poręcznym jest zróżnicowanie  – do powiatu komitet wspólnoty, a w gminach imienne komitety”.

Z własnych komitetów o reelekcje będą się ubiegać także Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic, Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej i Leszek Michalak, burmistrz Żarowa.  Z własnego komitetu na stanowisko wójta Marcinowic kandyduje debiutujący Stanisław Leń. Jako jedyny na start z KWW Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej  zdecydował się Lech Markiewicz, który ubiega się o fotel burmistrza Strzegomia. Wspólnota nie ma ani własnych, ani zaprzyjaźnionych kandydatów na wójtów Dobromierza i gminy Świdnica.

Spis osób, które deklarują swoją ścisłą współpracę ze Wspólnotą, jest zdecydowanie inny niż podczas trzech poprzednich kampanii wyborczych. Ze Wspólnoty odeszli starosta Zygmunt Worsa, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, wójt Dobromierza Jerzy Ulbin, członek zarządu powiatu Sabina Cebula, wielu radnych powiatowych, radnych ze Strzegomia i wszyscy radni WS z Dobromierza. – Oczywiście, że żal – mówi Wojciech Murdzek. – Jednak to wcale nie oznacza, że nie umiemy ze sobą współpracować. Nie ma co jednak udawać, że jest nam po drodze. Decyzje zapadły i nie ma już co tracić energii.

Podczas środowego spotkania Ireneusz Pałac zdradził część nazwisk kandydatów do Rady Miejskiej Świdnicy.  Na pewno wystartuje większość obecnych radnych klubu WS: Lesław Podgórski, Zofia Skowrońska-Wiśniewska, Grażyna Ciążeńska, Andrzej Dziedzic, Bogumiła Murdzek. Własny komitet powołał Tadeusz Grabowski, wcześniej szef struktur miejskich WS. Z tego komitetu startuje obok Tadeusza Grabowskiego drugi radny WS – Michał Kulig. Obaj nadal są członkami Wspólnoty. Z dalszej pracy w radzie zrezygnował Michał Ossowski. Z komitetu WS wystartuje Krzysztof Lewandowski (niegdyś PiS, dziś Prawica Rzeczypospolitej), do niedawna oponent rządzącej koalicji. Listę uzupełnią osoby niezwiązane z ugrupowaniem, m.in. z NSZZ Solidarność (Danuta Pogubiło) i osoby niezależne (m.in. Paulina Soroka). Jak zapewnia Pałac, „obsadzone” są wszystkie 23 okręgi wyborcze. Pełnej listy nie podał.

Podczas konferencji przedstawiono troje kandydatów do Rady Powiatu: Emilię Chudzińską z Witoszowa Dolnego, Violettę Chorąży ze Świebodzic i Romana Etela ze Świdnicy (obecny radny Rady Powiatu, były członek zarządu powiatu, w kampanii koordynator WS w wyborach do powiatu).

Agnieszka Szymkiewicz

 

Poprzedni artykułAutor niezwykłych opowieści o winach w Świdnicy
Następny artykułOddaj elektrośmieci