Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Miasto wody i pary

Znanenieznane.pl: Miasto wody i pary

0

Dlaczego warto przyjechać do Wolsztyna?Na terenie miasta znajduje się Jezioro Wolsztyńskie. Wynurza się z niego ponad hektarowa Wyspa Tumidaj. Geneza jej nazwy jest jak dotąd nieznana… Na wyspę można się dostać w każdy weekend. Wystarczy wykupić rejs łodzią. Ciekawą formą poznania okolic jeziora jest wycieczka rowerowa Szlakiem Żurawi.

Wolsztyn

Jezioro Berzyńskie z kolei to jedno z miejsc najczęściej odwiedzanych przez okolicznych wędkarzy. Można tu wędkować z brzegu oraz z łodzi. Obydwa jeziora z terenu Wolsztyna wchodzą w skład Pojezierza Poznańskiego.

Żelaznym punktem zwiedzania miasta (dosłownie!) jest Parowozownia Wolsztyn. Znajdziecie tu czynne lokomotywy, m.in. Ok1-359 z 1917 r. – najstarszy w Polsce czynny parowóz prowadzący planowe pociągi, Pm36-2 z 1937 r. („Piękna Helena”) – najszybszy parowóz PKP z pierwszej Polskiej Fabryki Lokomotyw w Chrzanowie.

Z kolei w muzeum Parowozowni Wolsztyn odkryjecie prawdziwe skarby, m.in szybkościomierze stosowane w parowozach, kolejowe telegramy służbowe, zbiór torowych latarni sygnałowych.

Z Wolsztyna wychodzi kilka linii kolejowych w 5 różnych kierunkach. Są to trasy do Zbąszynka, Leszna i Poznania oraz linie do Konotopu (Nowej Soli) i Kargowej (Sulechowa). Wszystkie z nich przedstawiają wartość historyczną. W trakcie jazdy można podziwiać dawną pruską architekturę małych dworców zachowanych w stanie oryginalnym od 100 lat, a także inne obiekty, takie jak: mosty, wiadukty i semafory.

Co można robić w Wolsztynie?

 • Popłynąć na Wyspę Tumidaj.
 • Sprawdzić, czy na Szlaku Żurawi rzeczywiście można spotkać żurawia…
 • Zobaczyć eksponaty w parowozowni, m.in.: parowozy towarowe konstrukcji niemieckiej serii: Ty1, Ty2, Ty3, Ty42, Ty43, Ty5 oraz najcięższy parowóz zbudowany dla PKP Ty51-223 z 1957 r. produkcji zakładów Cegielskiego w Poznaniu, pług odśnieżny z 1883 r,. parowóz bezogniowy z 1912 r. dźwig warsztatowy o napędzie ręcznym z 1913 r.
 • Główną trakcją dla dzieci będzie makieta kolejowa przedstawiająca fragment stacji Wolsztyn, długości ok. 2,70. Znajdziecie na niej parowozownię i przyległy układ torów, obrotnicę, 3 parowozy oraz wagony towarowe i osobowe z epoki międzywojennej. Każdy element w naturze pomniejszono 87 razy na makiecie.
 • Wsiąść do pociągu na jednej z historycznych tras, słuchać stukotu kół i podziwiać małe dworce.

Czego nie wolno pominąć?

 • Muzeum Regionalnego w Wolsztynie, w skład którego wchodzą: Muzeum Marcina Rożka, Muzeum Roberta Kocha, Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski.
 • Przyrodniczych obszarów chronionych przy Jeziorze Wolsztyńskim: Bagno Chorzemińskie, Rozlewiska Dojcy.
 • Parku Miejskiego, przystani kajakowej oraz pomostu przy plaży miejskiej nad Jeziorem Wolsztyńskim.
 • Wycieczki rowerowej, wiodącej przez urokliwe zakątki gminy Wolsztyn (Szlaki: Niebieski, Brązowy, Zielony i Czerwony).
 • Campingu Karpicko nad Jeziorem Wolsztyńskim. Okolica to raj dla wędkarzy i grzybiarzy.

Imprezy i wydarzenia

 • Parada Parowozów – prezentacje zabytkowych maszyn, przejazdy pociągów z wagonami retro prowadzonymi przez stare parowozy na trasach do pobliskich miejscowości, coroczne show – kwiecień.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

portal znanenieznane.pl

Poprzedni artykułPowtórzyć rezultat z rundy wiosennej
Następny artykułEmpik poleca: Jaume Cabré „Głosy Pamano” [KONKURS]