Strona główna Bez kategorii Wybory samorządowe 16 listopada

Wybory samorządowe 16 listopada

6

Premier Donald Tusk podpisał rozporządzenie w sprawie wyborów samorządowych. Data została wyznaczona na 16 listopada. Ewentualna II tura głosowania na wójtów, burmistrzów i prezydentów 30 listopada. Kampania wyborcza oficjalnie wystartuje po ogłoszeniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, co może się stać 27 sierpnia. Kto powalczy o fotel prezydenta Świdnicy?

wybory

W całej Polsce wybranych zostanie 47 tysięcy radnych gmin, powiatów i sejmików oraz 2 477 szefów miast i gmin. Po raz pierwszy przy wyborach radnych gmin obowiązywać będą jednomandatowe okręgi wyborcze.

Kto powalczy o prezydenturę Świdnicy?

Z cała pewnością Beata Moskal-Słaniewska, radna SLD, która jako jedyna z kandydatów otrzymała akceptację wojewódzkich struktur swojej partii. Do startu w wyborach na prezydenta Świdnicy przygotowuje się Robert Garstecki z Prawa i Sprawiedliwości.

Na potwierdzenie wciąż czeka Alicja Synowska z Platformy Obywatelskiej, która choć ma akceptację struktur miejskich i powiatowych swojej partii, wciąż oficjalną kandydatką nie jest. Zarząd Regionu PO decyzje ma podjąć między 8 a 10 września. Pojawiły się nieoficjalne informacje, że jeden ze świdnickich członków PO próbuje przekonać Zarząd Regionu do poparcia kandydatury urzędującego od trzech kadencji Wojciecha Murdzka ze Wspólnoty Samorządowej.  – Dopóki ostateczne decyzje nie zapadły, wszystko może się jeszcze zdarzyć – mówi Robert Jagła, szef powiatowych struktur PO. – Pani Alicja Synowska ma nasze poparcie, jednak  ostateczna decyzja należy do zarządu regionu. Na pewno jest dobrą kandydatką, co potwierdzają również badania przeprowadzone przez pracownię Homo Homini na zlecenie Zarządu Regionu PO. Na przełomie czerwca i lipca Alicja Synowska uzyskiwała 22% poparcia, Wojciech Murdzek 38%.

Obecny prezydent wciąż nie złożył dotąd  deklaracji o swoim starcie w listopadowych wyborach. „Decyzję dotyczącą zamiaru kontynuowania pracy na rzecz Świdnicy, jako jej prezydent, podejmę i ogłoszę na przełomie sierpnia i września. Obecnie, pomimo odczuwalnego już klimatu przedwyborczego, koncentruję się na codziennych obowiązkach, zwłaszcza na pilnowaniu interesów miasta podczas podziału środków unijnych na lata 2014-2020. Bardzo ważne dla rozwoju miasta i powiatu są decyzje podejmowane przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego stąd z uwagą śledzę i angażuję się w rozmowy dotyczące tego szczebla samorządu z przekonaniem, że Świdnica jest ważnym miastem dla Dolnego Śląska, które do tej pory nie miało wystarczająco wpływowych świdnickich reprezentantów w samorządzie wojewódzkim.” – takie jest oficjalne stanowisko Wojciecha Murdzka.

 

 

Poprzedni artykułSara Tonder mistrzynią makroregionu
Następny artykułKolejny poseł z powiatu świdnickiego