Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Spotkanie z młodzieżą polonijną

Spotkanie z młodzieżą polonijną

0

Granice nas nie dzielą – to motyw przewodni siedmiodniowego spotkania młodzieży z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie oraz grupy młodzieży polonijnej z parafii Kościoła Przemienienia Pańskiego w Nowej Uszycy na Ukrainie.

granice_nie_dziela

– Nie jest to pierwsze wspólne spotkanie. Młodzież z gimnazjum w Pszennie od kilku lat ratuje ginące polskie cmentarze na Ukrainie, uczestnicząc w wielkiej społecznej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Akcji patronują Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu i Dolnośląski Kurator Oświaty, a patronat medialny sprawuje TVP Wrocław – mówi dyrektor gimnazjum Zbigniew Janus.

Nowa Uszyca to spokojne miasteczko na Podolu, a duża część mieszkańców tej miejscowości ma polskie korzenie. Po raz pierwszy gimnazjaliści z Pszenna dotarli do Uszycy w 2013 roku, kiedy to przybyli na zaproszenie tutejszego proboszcza rodem ze Złotoryi, księdza Marka Wójcika. Odpowiedzieli tym samym na apel o pomoc dla lokalnego polskiego cmentarza. I tak zaczęła się przyjaźń która zaowocowała tegorocznym wakacyjnym spotkaniem w Szkolnym Schronisku Młodzieżowymi w Lubachowie.

Celem wspólnego pobytu u nas było zatarcie granic między naszymi państwami oraz poznanie wzajemnego życia, kultury i tradycji. Trzydziestoosobowa grupa uczestników wraz opiekunami podczas pobytu w naszym schronisku zwiedzała okolice m.in. Zamek Grodno, Sztolnie Walimskie, Zapora Wodna oraz Jezioro Bystrzyckie, a także wyruszyła na wycieczki do Świdnicy oraz Wrocławia. Nie zabrakło również czasu na wspólne gry i zabawy integracyjne, wzajemną naukę języków oraz wspólnych śpiewów przy ognisku.

/UG Świdnica/

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Album
Następny artykułWięcej nagród w Debiucie Gospodarczym